Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Gradu Zagrebu proslavila je Danom knjižnice 416. rođendan, i 540. obljetnicu tiskanja prve hrvatske knjige Misal po zakonu rimskoga dvora. Knjiga je simbol kulturnog bogatstva našeg naroda, rekla je Ivanka Stričević, ravnateljica Knjižnice.
– To bogatstvo hrvatske baštine ogleda se cijelokupnom fondu knjižnice. Približno brojimo 3,6 milijuna jedinica različite vrste građe, od rukopisa, knjiga, novina, časopisa, zemljovida, nota, grafika i razglednica, te 360 tisuća objavljenih jedinica građe u sustavima digitalne građe, koje mjerimo u milijunima digitalnih stranica. Pažljivo pratimo trendove i pomake u smanjenju priljeva fizičke građe i povećanju digitalne, što zahtjeva nova znanja o pribavljanju, obradi, pohrani i korištenje građe i nove poslovne modele – kazala je.
Velika je povezanost između Sveučilišta u Zagrebu i Nacionalne i sveučilišne knjižnice, dio građe bio je i pohranjen u prostorijama Sveučilišta – rekao je Stjepan Lakušić, rektor Sveučilišta u Zagrebu. Riječ je hramu kulture, o simbolu nacionalne, jezične i kulturne baštine Hrvatske, dodao je.
– Možda ćemo reći da je knjiga izgubila svoju vrijednost danas u obrazovanju, da imamo na mnogim digitalnim platformama sve dostupno i jednostavno vidljivo, no moramo imati znanja da bi znali je li sve tako dostupno i sigurno, povjerljivo. Knjiga je ono što čini da je sistematizirano, provjereno, o temi koju knjiga obrađuje, zato je knjiga važna, zato je bitna u obrazovanju, ona oblikuje mlade ljude i njihovo kritično promišljanje, a to je važno za obrazovanje i znanost. Ovo je itekako važna institucija i jedna od najvažnijih u pogledu obrazovanja i znanosti iz navedenih razloga.
Prigoda je da se prisjetimo što ovakva institucija znači u povijesti i kulturi Hrvatske, rekao je ministar znanosti i obrazovanja i izaslanik premijera Vlade Republike Hrvatske Radovan Fuchs.
– Mislim da možemo biti itekako zadovoljni da knjižnica ne čuva samo povijesnu građu, nego i prati trendove modernih tehnologija koje implementira u svoj rad i na taj način čini, ne samo povijesnu građu, nego i sve materijale, dostupnima vrlo širokom broju, ne samo stručnjaka nego i javnosti. Ona je izuzetno važna i za naše visoko školstvo, za studente, i čestitam im na svim novim tehnologijama koje su implementirali u svoj rad, i na taj način doprinijeli dodatnim, ne samo alatima za korištenje njihovih sadržaja, nego i vidljivosti Republike Hrvatske na međunarodnoj sceni – kazao je Radovan Fuchs.
Dan Nacionalne i sveučilšne knjižnice svojim je dolaskom uveličao i predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović: Knjižnica je već u vrijeme mojih studentskih dana imala milijun naslova, prisjetio se Milanović. Posebni smo po svojoj jezičnosti, glagoljici, ćirilici koja je nestala, i latinici koja nas svrstava u zapadni krug zemalja – rekao je Milanović.
– Čestitam vam praznik, ali to je ustvari malo širi praznik, dan koji se obilježava na široj razini, on je važan za cijelu našu naciju. Želim vam dosta koncentracije u ovom teškom poslu, želim vam dosta novaca, jer bez njega ne budete nigdje došli. Želim vam puno zdravlja, sreće i uspjeha – nadodao je.
ČLANAK JE SUFINANCIRANA SREDSTVIMA FONDA ZA POTICANJE PLURALIZMA I RAZNOVRSNOSTI ELEKTRONIČKIH MEDIJA