Autor:: Stjepan Marković 1/27/2010 13:43
Socijalna slika Zagreba 2008. godine je lošija u odnosu na prethodno razdoblje objavilo je Socijalno vijeće Grada Zagreba. Istraživanje je napravila Udruga za inicijative u socijalnoj politici po uzoru na slična istraživanja u Europskoj uniji. Svoje zaključke izložili su na dvosatnom okruglom stolu koji se održao prostorima Tribine Grada Zagreba. Rezultate istraživanja predstavili su: pročelnica gradskog ureda za socijalnu skrb Višnja Fortuna, sociolog Siniša Zrinjščak i Ivana Dobrotić koja je radila istraživanje. Grad je predstavljala zamjenica gradonačelnika Jelena Pavičić Vukičević.
Nakon uvodnog predstavljanja podatak iz kojih je vidljivo da stanovništvo grada lagano stari jer se udio starijih od 65 godina povećao, plače su 2008. neznatno porasle u odnosu na 2007. godinu ali se dosta povećao broj Zagrebčana koji primaju ispod prosječnu plaču. Podaci su posebno alarmantni kada je riječ o nasilju koje je u velikom porastu. Kao socijalno najproblematičniji dijelovi grada označene su gradske četvrti Peščenica-Žitnjak i Donja Dubrava.
Jelena Pavičić Vukičević je izjavila da u Poglavarstvu nisu zadovoljni činjenicom da je slika u Zagrebu bolja nego u ostatku države već da treba raditi na podizanju standarda. No, priznala je da će to biti teško jer nema novaca za povećavanje socijalnih izdataka već da će se morati napraviti bolja preraspodijela novaca. Ona je istaknula da svi socijalni slučajevi nisu isti te da treba napraviti raspodjelu.
– U razvijenim zemljama na koje se često pozivamo nije moguće da se siromašnom osobom smatra koja u centru ima stan od 200 kvadrata, a nema novaca za hranu i osnovne potrepštine. Takve osobe su gladne ali nisu siromašne jer imaju vrijedne nekretnine – kazala je Jelena Pavičić Vukičević.
Nakon iznošenja podataka u raspravu su se uključili gledatelji koji su većinom bili članovi nekih od udruga. Njih su navodili probleme ali i iznosili svoja mišljenja kako bi trebalo rješavati socijalnu situaciju. Najviše e bilo govora o položaju umirovljenika te nedostatku specijaliziranih domova za starije i nemoćne osobe u kojima bi se mogli brinuti o teško bolesnim građanima.