Autor: Ena Ercegovac 2/6/2015 14:28
Ministarstvo gospodarstvo i Grad Zagreb prije par mjeseci sklopili su ugovor o financiranju stručnog savjetnika za potrošače u gradu Zagrebu. Time je osigurana i kompletna usluga te profesionalno savjetovanje svih onih koji smatraju da su im prava povrijeđena ili da su na nekome području zakinuti. Najčešći razlozi oko kojih se djelatnici Savjetovališta angažiraju su dvostruki standardi. Naime, ulaskom u Europsku Uniju, domaće tržište preplavili su proizvodi koji se do tada nisu mogli naći na policama trgovina. Slično je bilo i prije prvog srpnja 2013. godine, kada se moglo čuti da pojedini proizvodi poput čokoladnih namaza, deterdženata i ostalih potrepština nisu jednake kvalitete kao identični proizvodi u ostalim državama EU. Uz dvostruka mjerila kvaliteta, građani se često javljaju i zbog previsokih računa, odnosno režija, koje znaju dosegnuti iznose od nekoliko tisuća kuna, bez ikakvog valjanog razloga.
– Svatko tko dolazi u Savjetovalište, dolazi sa svojim dokumentima. Tada proučavamo problem nakon kojeg slijedi savjetovanje i upućivanje na poduzimanje daljnjih koraka. Cilj je svih nas stvoriti potrošača koji je spreman izboriti se za svoja prava na tržištu rada – ističe Ilija Rkman iz zagrebačkog Savjetovališta za potrošače.
Kontaktirati djelatnike može se putem facebooka, e-maila, telefona ili izravno, dolaskom u savjetovalište. Brojni su primjeri onih koji zbog neznanja ne poduzimaju ništa. Međutim, sve većom informiranošću potrošača o njihovim pravima, razaznaju se mnoge nedopuštene aktivnosti i brojne prevare velikim tvrtki.
– Jedna me gospođa u prosincu kontaktirala zbog svog problema. Uputio sam je na sva mjesta na kojima može naći dodatne podatke o konkretnoj tvrki te joj objasnio što da dalje radi. Gospođa je svih 20 stranica teksta koji je sadržavao objašnjenje o kršenju prava odnijela javnom bilježniku, koji je zatim sve dokumente potpisao te time dao svoju vjerodostojnost da ovrhu koja je glasila na ime gospođe nije pravovaljana. U dva sata sudske rasprave, gospođa je oslobođena plaćanja ovrhe koje je iznosila vrtoglavih 20 tisuća kuna – to je samo jedan u nizu tisuće primjera s kojima se svakodnevno susrećemo, rekao je Rkman.
Unatoč tomu što je radno vrijeme Savjetovališta u Zagrebu od 10 do 16 sati svakog radnog dana, djelatnici odgovaraju na upite i vikendom te izvan radnog vremena. Da bi znali što raditi u situaciji kada su vam povrijeđena prava te kako tu situaciju prepoznati, važno je dobro se informirati. To možete na internet stranicama savjetovališta ili izravno, na adresi Ljudevita Posavskog 48.