Autor: Kristina Križić 3/29/2012 9:40
Jeste li ikad pomislili da se ljubav može promatrati iz znanstvene perspektive? Profesorica Željka Kamenov s Filozofskog fakulteta u Zagrebu to pokušava dokazati svojim kolegijem Psihologija partnerskih odnosa.
Na programu kolegija radila je nekoliko godina s kolegicom Margaretom Jelić, a od ove akademske godine studenti psihologije mogu slušati ovaj predmet kao izborni kolegij na 4. ili 5. godini. Obrađuju se brojne teme i vrlo specifične situacije.
– Intimni odnosi su složena pojava. Postoje mnogi čimbenici koji utječu na to kakav će vaš odnos biti, a znanstveno je dokazano da obitelj u kojoj ste odrasli najviše utječe na formiranje određenog partnerskog odnosa. Ako imate dobar odnos s roditeljima, veća je mogućnost da ćete takav tip pozitivnog odnosa htjeti preslikati i na svog budućeg partnera – objasnila je profesorica.
Kamenov je dodala kako je ponekad za djecu bolje da se roditelji rastanu, nego da budu u negativnom okruženju.
Nemojte praviti od muhe slona
Od osobina ličnosti, za vezu je najštetniji neurocitizam. Ova osobina ličnosti podrazumijeva neprestano preispitivanje svake odluke partnera i takve osobe “prave od muhe slona”, što negativno utječe na partnerski odnos. Još jedna osobina koja narušava partnerske odnose je manjak samopoštovanja.
– Ako vi nemate samopoštovanje, vi se tako i ponašata i usađujete drugima mišljenje o sebi, kako ste manje vrijedni i samim time sami stvarate negativnu sliku o sebi – ističe Kamenov.
Znanstveni pristup ljubavnim odnosima puno je razvijeniji u američkoj psihologiji koja se bavila istraživanjem vrlo specifičnih situacija pa su tako u laboratoriju uspoređivali regije u mozgu kada vas dodiruje neki prolaznik i kada vas dodiruje vaš partner. Psihologija partnerskih odnosa je svakako korak naprijed na tom znanstvenom području.