Autor:: Tanja Molvarec 9/17/2010 8:42
S obzirom da unazad nekoliko godina pada broj učenika koji se prijavljuju za deficitarne stipendije, pomoćnica za obrazovanje i mlade Božica Šimleša najavila je da će odsada do 150 učenika primati stipendiju.
– Samo smo prve godine imali 160 stipendista, ali od tada je njihov broj drastično pao. Prošle godine je ta brojka iznosila 146 stipendista. U 3. razredu je bilo samo 111 stipendista. Ovu formulaciju do 150 učenika koji se mogu stipendirati smo morali kazati jer je Povjerenstvu tada lakše ako se prijavi manje učenika – kazala je Šimleša i dodala da će veći značaj imati i učenici s prebivalištem u Zagrebu.
– Prebivalište u Zagrebu je jedan od kriterija za dobivanje stipendije. Nadalje, stipendije se dodjeljuju 10 mjeseci kroz godinu koliko traje jedna školska godina, a napominjem da je učenicima praksa koju moraju provesti plaćena – kazala je Šimleša. No, drugi je problem taj što neki učenici padnu razred, a da Ured za obrazovanje ne bude niti obaviješten o tome.
– Učenici koji padnu razred moraju vratiti stipendiju i taj iznos doseže do 10 600 kuna što je roditeljima preveliki novac za vratiti. Apeliram i na škole i na nastavnike za što bolju suradnju kojom bi se pratili učenici stipendisti te tako izbjegle neugodnosti vraćanja novca – kazala je Šimleša. Vesna Brezić, članica Odbora, unatoč tako lošoj situaciji sa stipendijama upitala je bi li se stipendije mogle povećati. Šimleša je kazala da realno u ovakvim uvjetima nema govora o povećanju stipendija.
Inače, stipendije za učenike prvih razreda iznose 900 kuna, za učenike 2. razreda 1200 kuna i za učenike 3. razreda 1500 kuna.
– Mislim da nije dobra odluka da se stipendije ukinu jer se učenici koji pohađaju strukovne škole osjećaju kao da će obavljati najniži posao društva. I nedovoljno su motivirani – zaključila je Iva Prpić, predsjednica Odbora za mladež.
Članovi odbora na kraju su prihvatili izmjene i dopune o Stipendiji grada za učenike koji se obrazuju za deficitarna zanimanja za potrebe obrtništva.