Autor: Maja Jurišić 10/23/2013 13:12
Svakom kunom koju date prosjaku na ulici utirete put za nove generacije prosjaka i pomažete organizatorima te kriminalne skupine da se dodatno bogate. Istraga kodnog imena Oliver, koju je Policijska uprava zagrebačka provodila od 9. do 12. listopada ove godine, pokazala je kako pojedinci prosjačenjem zarade oko 700 kuna dnevno. To je pokazao i slučaj 67-godišnjaka uhićenog u ovoj akciji koji je osam godina bio žrtva trgovanja ljudima.
– Tijekom istrage je utvrđeno kako je 67-godišnjaka, uz prijetnje i fizičko nasilje, na prosjačenje prisiljavao 50-godišnji muškarac. Cijeloga dana bi ga nadgledao ”na poslu”, tako da 67-godišnjak nije mogao pobjeći niti zatražiti pomoć – kazao je Željko Dolački, voditelj Službe organiziranog kriminaliteta PUZ-a, na konferenciji za novinare organiziranoj na temu trgovanja ljudima.
Neslužbeno doznajemo kako je žrtva u nekoliko navrata pokušala pobjeći od svog ”šefa”, no ubrzo bi ga našao, pretukao i prijetio mu kako će ga idući put ubiti. Riječ je inače o osobi koju je policija itekako dobro poznavala zbog ”široke palete” kaznenih djela za koje ga se teretilo, odnosno još uvijek ga se tereti. Istom istragom, u kojoj je na području Zagreba radilo 26 policajaca ”u civilu”, utvrđeno je više organiziranih kriminalnih skupina čije su žrtve u velikom broju bila i djeca. Naime, radna eksploatacija djece jedan je od oblika trgovanja ljudima.
– U prvoj fazi akcije, koja je započela u veljači ove godine, naglasak je bio na identificiranje organizatora i njihovih žrtava, te načinu i mjestu počinjenja i prikupljanje svih relevantnih podataka. Akcija je provedena u Zagrebu, Splitu, Rijeci, Osijeku i Puli. U drugoj fazi planirano je simultano uhićenje svih identificiranih počinitelja i njihovih žrtava. Privedeno je 40 osoba, od čega šestero djece i dvoje maloljetnika – otkrio je Dolački.
Dodao je i kako je kod većeg broja prosjaka, koji se na ulici prikazuju siromašnima i bolesnima, utvrđeno kako to nije istina.
– Ti ljudi na različite načine pokušavaju izazvati sažaljenje građana. Lažno se prikazuju kao invalidi, kao siromašne i gladne osobe, no u velikoj većini slučajeva to nije istina – pojasnio je Dolački.
Na novinskoj konferenciji posebna se pozornost obratila na djecu, žrtve trgovanja ljudima, koja prose na zagrebačkim ulicama. U ovoj godini, u odnosu na prošlu, utvrđen je porast kaznenih djela na štetu djeteta od čak 15,4 posto.
– U prvih devet mjeseci ove godine utvrđeno je 2428 kaznenih djela, od čega se njih 575 odnosi na povrede dužnosti uzdržavanja, 148 na spolne zlouporabe djeteta – otkrio je okupljenim novinarima Dragan Josipović iz Odjela maloljetničke delikvencije i kriminaliteta Ravnateljstva policije.
Podsjetimo, u Hrvatskoj je ove godine utvrđeno 18 slučajeva trgovanja ljudima, no u tijeku su još neke istrage pa je teško tvrditi da je ovo konačna brojka. Riječ je o tome, naime, da je ovaj oblik kriminaliteta rastuća opasnost na međunarodnoj razini i da je Hrvatska, od tranzicijske zemlje, postala država porijekla, ali i krajnjeg odredišta.
Najčešće žrtve su mlade žene, zbog seksualne eksploatacije, no ovaj problem ne zaobilazi ni muškarce ni djecu. Djecu se najčešće koristi za prosjačenje na najfrekventnijim mjestima u gradu, čime se narušavaju njihova prava. Između ostalog, pravo na preživljavanje, zdrave uvjete odrastanja, odgovarajuću roditeljsku skrb, sigurnost, odgoj i obrazovanje te razonodu i igru sa prijateljima.
– Žalosno je da djecu na prosjačenje najčešće prisiljavaju članovi njihovih obitelji. Njih se kažnjava, ako ne zarade dovoljno. Također, djeca koja prose nerijetko otkupljuju ili odrađuju dug svojih roditelja. Pokazalo se kako se djecu najčešće organizirano dovozi na neko područje kako bi prosjačila, a vrlo često se događa i da organizatori prosječanja ”iznajmljuju” ili ”kupuju” djecu. Morate znati da je prisiljavanje djece na prosječanje oblik trgovanja ljudima – pojasnio je Josipović.
Iz Policijske uprave zagrebačke stoga mole građane da svaku sumnjivu aktivnost ovakve vrste odmah prijave.
– Ukoliko vidite dijete da prosi na javnim mjestima samo, ili u pratnji nekog odraslog čovjeka, dojavite to u najbližu policijsku postaju ili na brojeve 112 i 192. Posebno molimo vlasnike i djelatnike u ugostiteljskim objektima, na tržnicima, u prodavaonicama, na željezničkim ili autobusnim kolodvorima, da na takve aktivnosti posebno obrate pažnju i odmah nam dojave – kazao je Dolački.