Svaki treći oboljeli zarazio se na Medvednici

Autor: Gorana Banjeglav 4/26/2014 12:14

Prema podacima Klinike za infektivne bolesti ”Dr. Fran Mihaljević”, posljednjih je mjeseci zabilježen povećan broj slučajeva hemoragijske vrućice s bubrežnim sindromom ili ”mišje groznice”. Smatra se da je barem jedna trećina oboljelih zaražena na zagrebačkoj Medvednici te se zbog blage i tople zime može očekivati pojačana aktivnost glodavaca i novi slučajevi bolesti.

– Jako velik broj Zagrepčana zna otići na Sljeme tijekom vikenda i mi smo u ovom priopćenju, koje je napisala profesorica Markotić, objasniki kakvo je stanje i time upozorili Zagrepčane da nije neophodno kretati se po tom području da se ne bi zarazili – istaknuo je Pavle Kalinić, pročelnik Ureda za upravljanje u hitnim situacijama.

Radi sprječavanja moguće epidemije tijekom proljetnih mjeseci građani se mole na povećani oprez te da za vrijeme boravka u prirodi kao i nakon njega, obavezno provode mjere osobne zaštite.

Kuću, radni prostor ili mjesto na kojem se boravi u prirodi je potrebno održavati čistim kako bi se izbjeglo nastanjivanje glodavaca.

Populaciju glodavaca je potrebno smanjiti na najnižu moguću razinu koristeći klopke ili otrov za glodavce.

Sve rupe na kućama treba zatvoriti kako bi se onemogućio ulazak glodavaca u zatvorene prostore.

Potrebno je skloniti sva odlagališta raznih materijala koji mogu poslužiti glodavcima za sklonište najmanje 50 m od kuće. Svo smeće treba držati u zatvorenim čvrstim kontejnerima. Hranu i vodu za ljude i životinje treba držati zatvorenu i poklopljenu, potpuno nedostupnu glodavcima.

Prilikom čišćenja prostora za koje se sumnja da su u njima boravili glodavci (podrumi, tavani, ostave, garaže i sl.), potrebno je sve površine posuti dezinficijensima i oprezno očistiti vlažnom krpom bez podizanja prašine. Pri tome je potrebno koristiti masku koja prekriva nos i usta, kao i koristiti rukavice. Nakon obavljenog posla ruke treba dobro oprati vodom i sapunom.

Svu travu ili grmlje je potrebno ošišati i očistiti najmanje 50 m od kuće.

Tijekom boravka u prirodi čuvati namirnice i vodu zaštićene od glodavaca. Ruke oprati ili koristiti antiseptike ili alkoholne maramice za dezinfekciju ruku, a poseban oprez potreban je kod pušača koji češće obolijevaju od nepušača jer prilikom pušenja imaju češći kontakt s ustima i nosom.

Plodove ubrane u prirodi koji se jedu sirovi treba dobro oprati tekućom vodom.Ne dirati gnijezda glodavaca; uginule glodavce potrebno je staviti pomoću štapa u plastičnu vrećicu i zakopati ili spaliti. Pri tome potrebno je koristiti masku i rukavice.

– Od 2012. godine se područje Medvednice dodatno monitorira i bolnica ”Dr. Fran Mihaljević” zna točno kada se pojavljuju više razine opasnosti, a kada su one manje. Usudila bih se reći da je sad opasnost od zaraze manja nego što je bila prije nekoliko godina jer na vrijeme možemo upozoriti građane što se događa – naglasila je Kristina Martinović iz Ureda za upravljanje u hitnim situacijama.