Autor: 1/3/2012 15:30
Prekršajni sud odbacio je optužbu protiv aktivista Zelene akcije S.J. (24) zbog bacanja lijesa pred ulaz u garažu Cvjetni. Incident se dogodio malo prije podneva 31. ožujka prošle godine kada je zajedno s još nekoliko aktivista sudjelovao je u performansu uoči otvaranja centra Tome Horvatinčića.
Aktivisti, odjeveni u crno, odglumili su sprovod te su nosili lijes na kojem je pisalo ‘javni interes’. Na kraju je povorka došla do ulaza u garažu te su preko ograde bacili lijes. Lijes je pao na ulaznu rampu i razbio se. Radnici su brzo pokupili ostatke razbijenog lijesa.
Policija razbijanje lijesa okarakterizirala drskim vrijeđanjem građana i remećenjem njihovog mira
Brzo je intervenirala policija koja je uhitila S.J. i odvela ga u policijsku stanicu na obradu. Na kraju je protiv njega podignuta prijava zbog remećenja javnog reda i mira prema članku 6. Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira.
U tom članku stoji da se s kaznom od 50 do 350 DEM ili kaznom zatvora do 30 dana kažnjavaju oni koji se na javnom mjestu ponašaju na naročito drzak način, vrijeđaju građane ili narušavaju njihov mir.
Policija je u svojoj tužbi, koju je podigla protiv S.J, navela kako je optuženi upravo to učinio, odnosno da je prasak i razbijanje kutije lijesa na naročito drzak način uvrijedilo građane. U tekstu tužbe su napisali kako je: ”drvena kutija uz glasan prasak pala na kolnik i razbila se u više dijelova, dakle, da se na javnom mjestu ponašao na naročito drzak i nepristojan način vrijeđajući građane i narušavajući njihov mir.”
No, ovakvu argumentaciju nije prihvatila sutkinja prekršajnog suda koja je S.J. oslobodila optužbe. Sutkinja je prihvatila argumentaciju Radmile Bonifačić, odvjetnice optuženog, koja je tvrdila da je bacanje lijesa bio dio performansa. Odvjetnica se pozvala na slobodu izražavanja koju garantira europska Konvencija za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda.
Pitanje je hoće li se policija žaliti
Kako nam je u telefonskom razgovoru rekla Bonifačić, sam preformans je održan u sklopu prosvjeda koji je bio prijavljen. Istaknula je kako se nada da je ova presuda znak dolaska novih vremena u kojima javne institucije ne rade za potrebe privatnika.
Sada ostaje za vidjeti hoće li se policija žaliti na ovakvu presudu. Ako je suditi po iskustvima iz prošlosti, onda hoće, no činjenica je da je došlo do promjene vlasti nakon izbora pa je sve moguće.
Podsjetimo, policija se u ožujku 2010. godine žalila kada je Prekršajni sud oslobodio četvero aktivista Zelene akcije koji su bili uhićeni tijekom akcije u noći 11. veljače 2010.
Prosvjednici su uhićeni te optuženi za remećenje javnog reda i mira i opiranje uhićenju, no sud je odbacio tužbe. No, tada se policija žalila Visokom prekršajnom sudu koji je dosudio da se suđenje mora ponoviti. Iako je u svojoj odluci Visoki prekršajni sud naložio da se ponavljanje suđenja mora ponoviti po hitnom postupku, ročište nije održano zadnjih godinu dana.
Tomašević: Zadovoljni smo presudom
Kako nam je rekao Tomislav Tomašević, predsjednik Zelene akcije, on se nada da se ovaj put policija neće žaliti te da će vrlo brzo biti okončano ponovljeno suđenje.
– Zadovoljni smo presudom, a posebno što je sud prepoznao europsku konvenciju na čemu se bazirala obrana – rekao je Tomašević