Studenti uzvraćaju udarac, žele stare cijene

Autor: Ivana Šimac 10/7/2013 9:55

“Većina studenata se slaže da je povećanje cijena u studentskim menzama i kantinama nedopustivo te još jedan veliki udar na ionako nizak studentski standard budući da prehrana prosječno čini oko trećine svih troškova studenata.” Uvodne su rečenice na Facebook stranici ‘Peticija za vraćanje starih cijena u menzama’, koja već sada broji oko 22 tisuće ‘lajkova’.

Mi smo na službeni mail dobili i neke od sljedećih koraka studenata koji stoje kao potpisnici ove peticije, a ukoliko uprava SC-a ne bude voljna vratiti stare, povoljnije cijene. Donosimo dio maila koji su nam studenti uputili.

“Navodna veća kvaliteta hrane koju je najavio ministar Jovanović je samo PR spin kao što su mogli vidjeti svi koji su ovih dana jeli u menzama.

Neki kažu da bi trebali biti oprezni, dobro promisliti prije bilo kakve akcije, pričekati i vidjeti reakciju Ministarstva itd. Treba biti vrlo skeptičan prema takvim načinima pritiska na Ministarstvo iz jednostavnog razloga što je hladno vrijeme već počelo i jer je vjerojatnost za uspjeh bilo kakvog prosvjeda krajem studenog ili u prosincu daleko manja nego ako se počne u sljedeća 2-3 tjedna, a samo pregovori s Ministarstvom teško da će išta donijeti.

Sljedeće je prijedlog studentskih prosvjeda u 4 faze koji bi uz odaziv 40% ili više studenata trebao biti vrlo učinkovit:

1. FAZA – “bojkot kolačima” 9. listopada i bojkot menzi od 10. do 20. listopada kao upozorenje Ministarstvu da smo spremni ići do kraja i da mislimo ozbiljno. 9. listopada pozivamo sve studente da u menzama stanu u red, ali da kupe samo kolač. Od 10. do 20. listopada, kao što je već najavljeno u nekoliko gradova, pozivamo studente na bojkotiranje menzi.

Ministarstvu se daje rok do 14. listopada da se izjasne i da vrate stare cijene, subvencije i uvjete prehrane u studentskim menzama i kantinama.

Ako Ministarstvo ne reagira, krećemo dalje do ispunjenja naših zahtjeva:

2. FAZA – od 21. listopada javni prosvjedi studenata točno u podne u trajanju od 15 minuta. Prosvjedi bi se održali 21., 23. i 25. listopada. Prijedlog je zaustavljanje prometa na pješačkim prijelazima bez semafora (i prometnih policajaca na raskrižjima) u blizini fakulteta na 15 minuta. 

Budući da se svaki javni prosvjed koji okuplja više od 20 ljudi mora prijaviti, prijedlog je da ga prijave i organiziraju studentski predstavnici i tako “iskupe” za loš dogovor s ministarstvom. Ako se na pojedinom fakultetu shvati da oni nisu tome skloni, jednostavno se treba okupiti u fejs grupu ili slično i odrediti studenta/studenticu koja će prijaviti skup. Isto tako, prema zakonu se moraju osigurati redari što se može učiniti na isti način. Dvije studentice na svakom prosvjedu bi mogle biti zadužene da ljudima koji čekaju u automobilima objasne o čemu se radi i koliko će još trajati kako bi se smanjile eventualne tenzije. Sve hitne slučajeve obavezno propuštati.

Kako bi se i profesorima skrenula pažnja na sve ovo, umjesto propuštanja predavanja uoči prosvjeda (prije 12 sati), bilo bi učinkovitije da se jednostavno ustanemo u 11:45 i odemo s predavanja s time da bar jedan student ode do profesora/asistenta i objasni mu što se događa.

Za izraditi jedan običan transparent je dovoljno i pola sata pa to ne bi trebao biti problem, uz zviždaljke i sve ostalo čega se sjetimo.

28. i 30. listopada bi slijedili jednako tako prosvjedi u podne, ali u trajanju od 30 minuta.

3. FAZA – 1. tjedan (5. i 7. studenog) – onemogućavanje profesorima ulazak automobilima na parkiralište fakulteta od 7:30 do 8:30 šetanjem ispred ulaza ili na neki drugi način adekvatan pojedinom fakultetu.

2. tjedan (12. i 14. studenog) – živi zid ispred ulaza u fakultet i sprečavanje ulaska bilo koga od 7:30 do 9:00, osim ako se ispostavi da je doista važno.

4. FAZA – ako se do 17. studenog ne ispune naši zahtjevi, ne preostaje ništa drugo nego bojkotiranje cjelokupne nastave na fakultetima i/ili višesatno sprečavanje ulaska u fakultet svaki dan od 18. studenog pa nadalje.