Studenti toleriraju prepisivanje, plagiranje ne

Autor:

Jelena Jakšić

10/31/2012 13:14

U posljednje vrijeme teorija kako sve na svijetu ima svoju cijenu počela se, nažalost, odražavati i u akademskoj zajednici. Slučaj kupovine ispita na Medicinskom fakultetu u Zagrebu, samo je jedan u nizu slučajeva koji potvrđuju spomenutu teoriju, a kupovanje znanja, poručuje Aleksa Bjeliš, rektor Sveučilišta u Zagrebu, nedopustivo je.

– Veliki korak prema suzbijanju korupcije, nepotizma, diskriminacije, seksualnog uznemiravanja, plagiranja i prepisivanja, učinit ćemo ukoliko probijemo zakon šutnje. Ovo su nedopustiva ponašanja u akademskoj zajednici i nedavni slučajevi su to i potvrdili. Od toga ne trebamo bježati, već se početi suočavati s tim problemom – kazao je Bjeliš na tiskovnoj konferenciji te dodao da će edukacija i u ovom slučaju biti najbolji način za suzbijanje etički neprimjerenih ponašanja.

-.-Prt Scr Jabuka TV-.-Upravo s ciljem uspostavljanja preventivnih mjera, primarno kroz edukacijske aktivnosti, rektorat je u svibnju 2011. godine započeo dvogodišnji projekt Unapređenja pravnog okvira suzbijanje pojava diskriminacije i korupcije s ciljem jačanja akademskog integriteta.

– Provedena istraživanja pokazala su kako žene, kao zaposlenice i kao studentice, češće nailaze na diskriminaciju te seksualna uznemiravanja. Zanimljivo je kako o diskriminaciji češće izvješćuju studenti čiji su roditelji višeg obrazovnog statusa – rekla je Ksenija Turković, prorektor za međunarodnu suradnju i pravna pitanja.

Dodala je kako prema rezultatima ankete, studenti prepisivanje za vrijeme ispita podržavaju, dok prema plagiranju imaju negativan stav.

Postroženi upisi na tehničke i prirodoslovne fakultete

Ukoliko student želi postati profesor matematike, onda mora znati matematiku bez greške i zadovoljiti višu razinu pri upisu na fakultet, što do sada nije bio slučaj – otkrio je Bjeliš.

Podaci o razinama znanja, odnosno novi kriteriji koje će srednjoškolci morati zadovoljiti pri upisu na željeni fakultet, mogu se pronaći OVDJE.