Zagrebancija

Studenti s invaliditetom žele ravnopravan studij

Autor:: Tanja Molvarec 1/20/2012 13:58

Studenti s invaliditetom još uvijek su nedovoljno informirani o svojim pravima te mogućnostima studiranja, moglo se čuti na konferenciji o studentima održanoj na Filozofskom fakultetu. Udruga studenata s invaliditetom Sveučilišta u Zagrebu Sizif svakodnevno se bori da studenti s tjelesnim i drugim oštećenjima ravnopravno studiraju s ostalima.

– To znači da nema popuštanja već samo da je što bolja komunikacija izneđu studenata i profesora te isntitucija. Studenti s invaliditetom moraju imati jednake šanse za sve obveze ispuniti, ali naravno na nešto drugačiji način odnosno uz male preinake koje će im biti potrebne – kazala je Ivona Šeparović, predsjednica udruge Sizif.

Udruga ima osam aktivnih članova.

– Stariji članovi nastoje mladima prenijeti iskustvo. Iako se govori uglavnom o arhitektonskim barijerama na fakultetima, mislim da je veliki problem i nedovoljna informiranost o tome što ih na studiju očekuje – kazala je Šeparović te dodala da se događa da neki student s invaliditetom dođe na drugu godinu studija i odustane jer ne zna kakva prava ima dalje.

Pilot projekt koji je provelo Ministarstvo obitelji, a koji studentima osigurava osobne asistente, koristan je samo onim studentima sa stopostotnim invaliditetom.

– Pilot projekt osigurava usluge osobnog asistenta, ali za osobe sa stopostotnim invaliditetom do 80 sati mjesečno. Na taj način su osobe s nešto nižim stupnjem oštećenja zakinute, a i njima treba asistent. Riječ je i o premalom broju sati – kazala je Valentina Novak iz ureda za studente s invaliditetom Sveučilišta u Zagrebu.

Na konferenciji se spomenuo i novi kolegij Vršnjačka potpora studentima.

– Riječ je o važnom obliku individualne potpore studentima. Kolegij je dostupan svim studentima koji su upisani na bilo koju sastavnicu sveučilišta, fakulteta ili akademije. Važno je samo da poznaju studenta s invaliditetom kojem je potrebna potpora i da taj student na potporu pristane. Koelgij donosi pet ECTS bodova – kazala je Novak. Više o koelgiju možete doznati u Uredu za studente s invaliditetom.

S obzirom da je riječ o pilot projektu za sada je na kolegiju samo troje studenata, a Novak ističe da je to zbog nedovoljne inofrmiranosti te da će brojka sigurno biti veća.

Studenata s invaliditetom na Sveučilištu u Zagrebu je oko dvije tisuće, no točan broj se ne zna jer ne postoji sustav koji bi vodio evidenciju.

 

Exit mobile version