Autor:: Ana Zorić 10/4/2011 15:37
Zbog nejasnog kriterija za upis u drugu godinu, studenti Filozofskog fakulteta u ponedjeljak su blokirali referadu. Odlukom plenuma, blokada je nastavljena, a ispred referade sreli smo nekoliko studenata koji su ispijajući kavu i igrajući šah oštro branili ulaz u studentsku službu, kako bi onemogućili upise na kojima bi polovici studenata moglo biti servirane uplatnice od šest tisuća kuna. Iako ih je jedna studentica molila da je puste u referadu, jer zbog posla nema vremena ići do fakulteta, studenti nisu popustili.
– Sat i pol vremena jučer smo raspravljali na plenumu hoćemo li ikoga pustit u referadu, međutim dogovorili smo da nećemo. Razumijemo te ljude, i mi također trebamo potvrde o subvencijama, zdravstvenom osiguranju i slično, ali to onda ne bi bila blokada kad bi se moglo ulaziti, niti bi postigli ovakvu pažnju – rekao nam je jedan student koji nije htio otkriti ime jer ne žele da se itko posebno izdvaja.
– U ovome smo svi zajedno i nemamo vođu – rekli su nam studenti druge godine koji su od jutra ispred blokirane referade.
Po meni je ovo uvreda inteligencije
Student s kojim smo na početku razgovarali ispričao nam je da, unatoč visokom prosjeku od 4.3 i idealno ispunjenim studentskim obvezama, podržava blokadu jer se bori za javno financiranje školstva.
– Osobno bih mogao platiti šest tisuća kuna, ali vjerojatno ne bih morao jer sam položio sve ispite i imam dobar prosjek – kazao nam je.
Na jučerašnjem plenumu izglasao se daljnji nastavak blokade, a na plenumu koji je zakazan danas za 16 sati raspravljat će se o delegatima koji će studente predstavljati u medijima. Polovica studenata, koji su zbog prijamnog ispita upisali studij ‘po osobnim potrebama’, a ne uz potporu Ministarstva, moglo bi platiti šest tisuća kuna za sljedeću školsku godinu bez obzira na uspjeh koji su postigli na prvoj godini. Naš sugovornik objasnio nam je kako se na njegovom fakultetu definira taj ‘stari model’.
– Kad sam upisivao faks, dekan je zamislio model upisa kao ‘pola-pola’, a to znači da, od nas 30 koliko je tada upisalo latinski jezik, prvih 15 upisalo je bez plaćanja, a drugih 15 uz osobne potrebe. Međutim, ja sam tada bio prvi na listi i ne bih trebao plaćati, ali sam na prvoj godini mogao imati prosjek od 2.0 i svejedno bih sljedeće godine studirao besplatno – rekao nam je student i nastavio da onaj 16. student s rang liste mogao u prvoj godini postići prosjek od 4.0, ali bi svejedno plaćao školovanje.
– Po meni je ovo uvreda inteligencije – rekao je.
Bili smo uz lektore i profesore kad su prosvjedovali
Obzirom da je ministar obrazovanja Radovan Fuchs u jednoj informativnoj emisiji izjavio da se pitanje blokade treba riješiti na razini Fakulteta, a ne Ministarstva, studenti smatraju da je to samo predbacivanje loptica. Na pitanje kako samo prosvjeduju studenti Filozofskog fakulteta, sugovornik nam je odgovorio da ne prosvjeduje cijeli fakultet.
– Najprije su prosvjedovali lektori, pa profesori, zbog čijeg prosvjeda nismo imali ispite, ali smo ih svejedno podržavali – rekao nam je.
Pored ovog studenta, razgovarali smo s još jednim koji nam je otkrio da ima prosjek 3,7 i da mu na studomatu piše da ne plaća upis na sljedeću godinu, ali ne zna što bi ga dočekalo u referadi.
Daljnji planovi o blokadi studenta FFZG-a bit će poznati nakon plenuma koji je zakazan za 16 sati.