Stručnjaci upozoravaju: Sklonite sol sa stola

Autor: Mateja Vukmirović 3/19/2014 15:27

U Hrvatskoj je obilježen Svjetski tjedan podizanja svijesti o važnosti kuhinjske soli. Cilj ove aktivnosti je potaknuti građane da smanje unos soli u organizam i prilikom kupnje proizvoda, izaberu one namirnice s manjim udjelom soli.

– Pekarski proizvodi imaju veliku količinu soli. Sklonite sol sa stola – rekao je zamjenik ravnateljice HZJZ-a, Ranko Stevanović i dodao kako su osim kruha, problem i suhomesnati proizvodi prilikom čije konzumacije se zaboravlja kolika količina soli se unosi u organizam.

Pod geslom ‘Manje soli molim!’ ovaj Svjetski tjedan podizanja svijesti o važnosti kuhinjske soli, imao je edukativnu ulogu posebice za mlađu populaciju koja je u određenoj mjeri svjesna opasnosti koje može izazvati prekomjerno unošenje soli u organizam, ali se ipak ne odriče slane i jako začinjene hrane.

– Ne smije se previše soliti jer sol u velikim količinama nije zdrava – rekla je studentica Filozofskog fakulteta u Zagrebu koja tvrdi da koristi sol svakodnevno jer voli jako začinjenu hranu. Većina mladih priznaje da sole malo previše, ali smatraju kako im te količine neće izazvati zdravstvene probleme.

Prema preporuci Svjetske zdravstvene organizacije dnevni unos soli za zdravu odraslu osobu je manje od jedne čajne žličice na dan, dok je u Hrvatskoj procijenjeni unos skoro trostruko veći. Prekomjerna upotreba uzrokuje povišenje krvnog tlaka koji dovodi do bolesti srca i moždanih udara kao i nastanka drugih bolesti. Smanjenje unosa soli je od velike važnosti i za bubrege, stoga je prošli tjedan po osmi put obilježen i Dan bubrega.

U Zagrebu i drugim gradovima diljem Lijepe naše provedeno je niz zdravstveno edukativnih akcija na temu očuvanja ovog i te kako važnog organa. Cilj je podizanje svijesti o životno važnoj ulozi bubrega kako ne bi došlo do njegova zatajenja koje zahtjeva liječenje dijalizom ili transplantacijom. Danas skoro svaka deseta osoba ima neki oblik oštećenja koji se može razviti u bilo kojoj starosnoj dobi. Liječenje može usporiti napredovanje bolesti i poboljšati kvalitetu života. Bubrezi stare zato o njima treba voditi brigu.