Zagrebancija

Što utječe na brzinu uknjižbe u zemljišne knjige

Autor:: Lea Lamešić 12/22/2010 11:27

Čitatelj Zagrebancije nam se obratio zbog problema koji ga muči već nekoliko mjeseci. Naime, kuća mu nije upisana u zemljišnu knjigu, iako je sve propisno prijavio i uložio požurnicu zbog kredita. Raspitali smo se u Općinskom sudu u Zagrebu o čemu ovisi dužina trajanja tog postupka.

Trajanje postupka uknjižbe u zemljišnu knjigu prvenstveno ovisi o stanju u zemljišnoj knjizi, odgovaraju iz Općinskog suda. To znači da u slučaju kada je predlagatelj osoba koja je nekretninu npr. kupila od osobe upisane u zemljišnu knjigu, izjavila je uredan prijedlog za upis i uz isti priložila uredne i zakonom propisane isprave, a nema prije izjavljenih prijedloga za predmetnu nekretninu, rješavanje takvog prijedloga može se očekivati u vrlo kratkom roku.

No u drugom slučaju, kada je stanje u zemljišnoj knjizi takvo da rješavanju nekog prijedloga prethodi rješavanje prije izjavljenih prijedloga (to su aktivne plombe navedene u zemljišnoj knjizi na pojedinoj nekretnini), prije izjavljenog konkretnog prijedloga moraju se riješiti svi prijedlozi koji su ranije zaprimljeni.

Tako se može dogoditi da prije konkretnog predmeta treba rješiti desetak drugih predmeta pa će rješavanje konkretnog i duže trajati. Kako saznajemo, u zemljišnoknjižnom postupku prioritetno se rješavaju upisi založnih prava (hipoteka) i fiducija, brisovna očitovanja i izjave o povratu prava vlasništva, odluke sudova (osim rješenja o nasljeđivanju) i upravnih tijela, predmeti vezani za investicijska ulaganja i slično.

Općinski građanski sud u Zagrebu – zemljišnoknjižni odjel – jedan je od odjela tog suda koji se razlikuje od drugih sudova u Hrvatskoj zbog velikog područja za koje je nadležan. Stoga je i broj zaprimljenih prijedloga na dan znatno veći od broja zaprimljenih prijedloga na drugim sudovima, točnije dnevno se zaprimi prosječno 235 prijedloga.

 

Exit mobile version