Autor:: T.M. 7/15/2011 14:43
Centar za gerontologiju Zavoda za javno zdravstvo dr. Andrija Štampar- Referentni centar Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi Hrvatske za zaštitu zdravlja starijih osoba, izradio je Upute i preporučene mjere zaštite zdravlja za starije osobe pri izlaganju visokim temperaturama zraka. Osobito se to odnosti na starije osobe oboljele od kroničnih i kardiovaskularnih bolesti. S obzirom da su temperature ovih dana prilično visoke korisno je znati neke stvari.
Starije osobe se nikako ne smiju izlagati suncu u razdoblju od 10 do 17 sati, pogotovo ne stariji srčani bolesnici niti gerijatrijski bolesnici oboljeli od šećerne bolesti.
Starije osobe bi trebale češće odlaziti u šetnje prirodom
Prigodom izlaska iz svog doma starija osoba nužno mora zaštiti glavu šeširom, maramom ili kapom.
Nužno je dnevno uzimanje do 2 litre tekućine, bilo kao 8 čaša negazirane vode bilo u obliku juha, variva ili čajeva te izbjegavati pržena, pohana, slatka i jako zasoljena te začinjena jela, uzimajući puno sezonskog voća i povrća, pridržavajući se pri tome 8 osnovnih pravila primjene prehrane u starijih osoba.
Osim pridržavanja uputa o liječenju i kontrolnih uputa liječnika o uzimanju lijekova nužna je učestalija kontrola krvnog tlaka u starije osobe.
Provjetrajvajte prostorije u kojima boravi onesposobljena starija osoba
Pojava glavobolje, mučnine, vrtoglavice i dehidracije znak su uzbune za stariju osobu, osobito bolesnu i funkcionalno onesposobljenu, te se nužno bolesnik mora hitno javiti svom doktoru obiteljske medicine ili najbližoj hitnoj pomoći.
Članovi obitelji, prijatelji, susjedi, znanci, članovi udruga u skrbi za starije nužno moraju u vrijeme vrućih ljetnih mjeseci učestalije kontaktirati stariju osobu, a u slučajevima njezine slabije funkcionalne sposobnosti čak i svakodnevno po nekoliko puta.
Nužno starija osoba mora uvijek uz sebe posjedovati svoje osnovne podatke, ime i prezime, godina rođenja, adresa stanovanja i broj telefona kontakt osobe, kojoj se može javiti o toj starijoj osobi.
Najvažnije je održavati redovitu čistoću tijela starijeg čovjeka i njegovog okoliša, te se strogo pridržavati uputa liječenja i kontroliranog uzimanja lijekova.
Nužne su trajne tjelesne i psihičke aktivnosti starijih osoba te osobito njihovo trajno kretanje i to isključivo u jutarnjim i večernjim satima, što više boraveći u prirodi (parkovi, šetnjice uz more, jezera, rijeke, vrtovi, vinogradi, voćnjaci i slična prirodna okruženja). Ukoliko je otežano kretanje tada je nužno redovito višesatno provjetravanje prostorija u kojoj prebiva starija funkcionalno onesposobljena osoba.