Autor: 2/14/2011 9:13
U mišljenju koji je nadzorni odbor Holdinga poslao skupštini tog društva izražava se sumnja izvedivost plana investicija za 2011. Također se upozorava na katastrofalno stanje u zagrebačkom komunalnom poduzeću.
NO: Neka skupština definira ciljeve koje uprava i zaposlenici moraju ostvariti
Samo mišljenje napisano je analitički, odmjerenim rječnikom i bez upiranja prsta u krivce. No bez obzira na takav stil pisanja u mišljenju se navodi kako je situacija alarmantna, radi se bez planova te da je nužno pod hitno sastavljanje plana za spašavanje tvrtke.
Nadzorni odbor zatražio je od skupštine, kao predstavnika vlasnika, da upravi i zaposlenicima precizno definira kvalitativne i kvantitativno ciljeve.
Nadzorni odbor je analizirajući fonacijske podatke donio zaključak kako Holdingu prijeti nelikvidnost zbog pretjeranih investicija koje ne donose povrat sredstava. Dodaje se da problem povrata sredstava je posebno izražen kod investicija u građevinska zemljišta i objekte zbog poteškoća koje u koje je upalo građevinski sektor.
Navodi se da su se ti financijski pokazatelji dodatno pogoršali u 2010., a boje se da bi taj trend mogao biti nastavljen u 2011. U mišljenju stoji da je novac prikupljen plasiranjem obveznica i podizanjem kredita trošen nenamjenski, tj. da nije u potpunosti uložen u projekte za koje je bio posuđen.
Nadzorni odbor dodaje kako su projekti koje je Holding napravio za potrebe Grada Zagreba jedan od glavnih izvora pretjerane zaduženosti. Ističe se kako su kupnje tramvaja i zemljišta ozbiljno ugrozili kratkoročnu i dugoročnu financijsku stabilnost Holdinga.
Plan investicija rađen bez studija izvedivosti
Nadzorni odbor negativno se izrazio o Planu investicija za 2011. ocijenivši ga nerealnim. Preporuča se da se program investicija počne prikazivati kroz pojedinačne projekte koji bi bili popraćeni odgovarajućim analizama isplativosti te ostalim dijelovima feasibility studije.
Navodi se kako je nemoguće iz redovnih prihoda vraćati stare kredite te financirati nove investicije. Poseban problem prema nadzornom odboru je tromost sustava Holdinga koji ne provodi nužne reforme. Tromost se manifestirala i u podružnicama prilikom sastavljanja i vođenja budžetskih aktivnosti.
Navode kako se kako u Holdingu još uvijek prevladava mišljenja kako će im minuse koje stvaraju pokrpati grad iz svog proračuna. Nadzorni odbor odbacuje takvu mogućnost jer kako navodi Grad čak ni uz najbolju volju to neće biti u stanju napraviti jer nema novaca. Pogoršano stanje gradskih financija objašnjava se trajnim oduzimanjem dijela poreznih primanja od strane Vlade. Dodatni problem je očekivano smanjivanje prihoda od prireza budući da pada zaposlenost. Zbog loše situacije u građevinskoj industriji doći će do pada broja izdanih lokacijskih i građevinskih dozvola što će smanjiti prihode Grada.
Nadzorni odbor zamjera upravi i kompletnom rukovodstvu što ne radi dovoljno na provođenju reformi. Navodi se kako uprava nije pokazala odlučnost da krene u restrukturiranje tvrtke. Istaknuto je kako se uprava samo deklarativno opredijelila za restrukturiranje no da ne postoje planovi niti vremenski rokovi za njihovo provođenje.
Ekonomočnost i produktivnost opadaju dok neefikasnost raste
Kao poseban problem ističu pad ekonomičnosti poslovanja za devet posto. Primijećen je i porast neučinkovitosti trošenja materijala te se predlaže revizija ugovora s dobavljačima. Ove godine se očekuje ukupan pad produktivnosti od 11 do 15 posto što je povezano s upravljanjem ljudskim resursima.
Nadzorni odbor poziva skupštinu Holdinga, kao predstavnika vlasnika, da se angažira prilikom rezanja troškova kako bi s e povećala realnost i održivost plana. Također se traži da se upravi sastave realni vremenski okviri za provođenje zadataka ali da se oformi sustav koji će kontinuirano pratiti i kontrolirati rad članova uprave. Sličan sustav bi se kontrole rada trebao primijeniti i na menadžment podružnica.