Autor: Sarah Srdar 8/31/2010 14:24
Nakon prethodne najave, građani Črnomerca održali su u utorak prosvjed protiv radova na sanaciji klizišta u Vaupotićevoj ulici. Osim ogorčenih stanara i vlasnika parcela u zoni radova te njihove odvjetnice Radmile Bonifačić, na prosvjed su se odazvali pomoćnica pročelnika Gradskog ureda za prostorno preuređenje Vesna Lubin i zamjenik pročelnika Gradskog ureda za prostorno preuređenje Željko Horvat.
Željko Horvat, zamjenik pročelnika Gradskog ureda za prostorno uređenje, tvrdi da Grad Zagreb nije odgovoran za nastalo stanje već Hrvatske vode.
– Stav Grada o ovom problemu je dokazan prisutstvom Vesna Lubin kao pomoćnice pročelnika i mene kao zamjenika. Sve ovo što građani s pravom konstatiraju kao stanje na terenu, a koje i nas ljuti, je stanje koje je rezultat toga što nisu riješeni imovinsko-pravni odnosi. Oni su u nadležnosti Hrvatskih voda. Da ne biste mislili da su ovdje predstavnici Grada da kažu da je netko drugi kriv, mi smo ovdje zato da zajedno s Hrvatskim vodama momentalno pokrenemo sve potrebne postupke, obavijestimo građane preko mjesne samouprave o tome da se to u najskorije vrijeme imovinsko-pravno riješi, a onda i ona sredstva koja su osigurana potroše da se ovo u potpunosti dovrši. Do kraja ovog tjedna ćemo rekapitulirati stanje i do petka obavijestiti građane o onome što će se i kako učiniti na rješenju ovih pitanja – kazao je Horvat te dodao:
– Nadležnost u imovinsko-pravnim odnosima imaju Hrvatske vode, a ne Grad Zagreb i oni to rade. Ovdje ne konstatiramo da oni to ne rade. Mi se samo želimo ispred Grada uključiti da se to radi primjereno brzo. Najvažnije je da građani o tome dobiju informaciju.
Građani su kao argument na Horvatovu izjavu spomenuli i odgovor Hrvatskih voda koji su dobili u svibnju ove godine, a u kojem oni odbacuju navode Grada da se mijenjala projektna dokumentacija te da oni nisu odgovorni za ovo stanje.
– Apsurdno je da se krenulo u projekt težak 100 milijuna kuna bez ikakvih građevinskih i lokacijskih dozvola i da taj postupak traje dvije i pol godine uz ovako veliku gradsku upravu. Da ne pričamo o ovoj krađi drveća, jer do danas nismo dobili niti odgovarajući uvid što je s tim. Kako uopće bilo tko može sada procijeniti činjenično stanje nakon dvije i pol godine radova. Hrvatske vode ispiru svoju odgovornost sa sebe i prebacuju na Zagrebački holding koji je mijenjao cijeli plan trase – izjavio je stanar Črnomerca, dodajući da su spomenutu ‘ukradenu’ drvnu građu odvozili izvođači radova, tvrtke Hidrokomerc i Tigra.
– Hrvatske vode su zaista to napisale. Mi o tome nismo raspravljali zajedno s Hrvatskim vodama ni uz prisutstvo građana, koji najbolje vide probleme na terenu. Problem na terenu je i da se odvozi posječena trava. Naravno da Grad sa svojim službama ne može kontrolirati tko će kako i na koji način od vlasnika odvesti nešto svoje. To je zaista problem do kojeg nije trebalo doći, da smo imali uhodane radove vođene na takav način da nemamo ovakav zastoj. Da bismo ovaj zastoj otklonili moramo imati sastanak Hrvatskih voda, predstavnika građana i mjesne samouprave da se to sve skupa pokrene dalje. Nismo funkcionirali kroz gradske četvrti i mjesne odbore. Mi trebamo reagirati i reagirat ćemo. Činjenica je da su građani u pravu i ta nam kontrola treba – prokomentirao je Horvat kojeg su građani potom optužili da govori neistinu.
– Tu ima jedna osnovna stvar koju mi cijelo vrijeme guramo i pitamo, a to je je li uopće bilo elemenata za izravnu opasnost od elementarne nepogode. Ja se pozivam na geotehničko mišljenje koje nam je dostavljeno temeljem Zakona o pravu pristupa informacijama da je došlo do destabilizacije zbog ‘nekontroliranog nasipavanja otpadnog materijala na padini ispod ceste i nepostojanja kanalizacije’. Tko je kriv za nekontrolirano nasipavanje na lokaciji koja ni danas nije sanirana – upitala je Radmila Bonifačić predstavnike GU za prostorno uređenje te dodala kako ovaj grad ne funkcionira jer je novac potrošen na krive projekte.
Također, kao jedan od ključnih problema, stanari su naveli i kanalizaciju koja je provedena prije godinu i pol dana, ali ne funkcionira.
– Spojeno je sedam do deset kuća na tu kanalizaciju. Zašto ostale nisu spojene kada je ta kanalizacija problem. Holding grca u dugovima i svaki priključak košta. Po zakonu je svaka obiteljska kuća dužna priključiti se na kolektor, a to tu nije napravljeno. Ovo se priča već dvije i pol godine i to su sve puste priče, a ovo je mlaćenje prazne slame – izjavio je jedan stanar Črnomerca.
Podsjetimo, građani tvrde da je klizište nastalo navoženjem građevinskog otpada prilikom izgradnje kuća na obližnjem brijegu uz Črnomerečki potok. Čišćenjem tog otpada sigurnosna situacija se popravila no unatoč tome gradonačelnik Milan Bandić to područje proglasio ugroženim od elementarne nepogode. Stanovnici navode kako je to učinjeno kako bi se mogli započeti radovi bez odobrenja Gradske skupštine i pregovora s vlasnicima zemljišta.
Stanovnici Črnomerca se pozivaju na nalaz Gradskog ureda za hitne situacije u kojem stoji da ne postoji opasnost za građane na tom području. Ističu da je gradonačelnik suprotno tom nalazu proglasi elementarnu nepogodu kako bi mogao naložiti početak radova.