Autor: G.B. 11/25/2014 11:04
Samostalno kretanje po ulicama slijepim i slabovidnim osobama olakšavaju uređaji za zvučnu signalizaciju ugrađeni na semaforima, koji imaju prepoznatljiv zvuk specifičnih karakteristika. Glasnoća se podešava tako da je dovoljno glasno i u vrijeme najveće buke na prometnicama. Uređaji su uglavnom uključeni non-stop 24 sata na dan, a iznimno se podešava da se isključuju u noćnim satima.
– Ugradnja takvih uređaja je intervencija u javnom prostoru. Pomažu slijepim i slabovidnim osobama u kretanju, ali istovremeno stvaraju buku građanima koji žive u neposrednoj blizini. Pritužbe na račun buke koju stvaraju uređaji za zvučnu signalizaciju rezultiraju optužbama za netoleranciju i uskraćivanjem prava na samostalno kretanje slijepim i slabovidnim osobama – stoji u priopćenju Udruge Želim miran život.
Iz Udruge ističu da nitko ne želi uskratiti pravo slijepim i slabovidnim osobama, ali mora se imati razumijevanja i za stanare koji svaki dan trpe buku od uređaja za zvučnu signalizaciju.
– Razumijevanja za stanare od kojih mnogi imaju svoje zdravstvene i životne probleme, razumijevanje kojeg nije imalo niti Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja u svojem Pravilniku o osiguranju pristupačnosti građevina osobama s invaliditetom i smanjene pokretljivosti (NN 78/2013). Svakodnevni život u neposrednoj blizini uređaja za zvučnu signalizaciju je psihički izuzetno stresan i gotovo nepodnošljiv. Stanari su u svojim domovima praktički prisiljeni živjeti iza uvijek zatvorenih prozora, a ponekad ni to ne pomaže jer ima slučajeva gdje su uređaji postavljeni 3-4 metra od stanova i kuća – dodaju iz Udruge.
Istovremeno, najčešće je broj slijepih osoba, koje prođu pojedinim prijelazom, toliko mali, da ispada kako uređaji veliku većinu vremena ne služe nikome, a predstavljaju problem mnogima, naglašavaju.
– Da bi se se slijepim osobama omogućila pomoć u kretanju, a da se istovremeno ne ugrožava javni mir stanara u blizini raskrižja, u razvijenim se zemljama koristi sustav automatske daljinske aktivacije signala. U tom sustavu, kada slijepa osoba opremljena malim radio odašiljačem, koji se može ugraditi i u štap, naiđe tj. približi se semaforu na cca 30 metara, signal se automatski aktivira, a kada se slijepa osoba udalji, ponovno se deaktivira. Na taj način slijepe osobe dobivaju potrebnu signalizaciju, a kako se isti korisiti u skladu sa stvarnim potrebama, tj. povremeno i kratkotrajno, to ne predstavlja nikakvu smetnju za obližnje stanare – ističu iz udruge.
U sadašnjem sustavu, koji se koristi u Hrvatskoj, uređaji rade neprekidno, iako većinu vremena za to nema nikakve potrebe, a upravo je stalno, jednolično oglašavanje signala, ono što djeluje psihički izuzetno neugodno i stresno za ljude koji su tom zvuku izloženi po cijele dane, zaključuje se u priopćenju udruge.