Autor: 11/18/2010 15:06
Sportaši koji su sudjelovali na okruglom stolu o izmjenama Zakona o športu koji je organizirao HSS požalili su se na svoj položaj. Ustvrdili su da ne primaju potrebna sredstva, da ne postoje kriteriji rangiranja klubova i sportova niti usklađena nacionalna politika prema sportu.
Gobac: Vratite nam sportske objekte
– Sportski objekti kao dio Holdinga su založeni prilikom prodaje obveznica na londonskoj burzi. No prema važećem Zakonu o sportu takvi objekti su neotuđivi – kazao je Zdravko Gobac, glavni menadžer RK Zagreba i zatražio:
– Oni bi se trebali izdvojiti iz Holdinga i vratiti onima kojima pripadaju, a to su sportaši.
S njim su se složili ostali predstavnici klubova i Zagrebačkog sportskog saveza koji su sudjelovali na okruglom stolu. Stjepan Horvat iz HSS-a kazao je kako će ovom problemu obavijestiti ostale zastupnike i zatražiti da se gradske vlasti očituju o tome.
Gobac je još upozorio na nedostatak kriterija kojim bi se rangirali klubovi. Ustvrdio je da Hrvatski olimpijski odbor rangira samo sportaše no ne i klubove zbog čega nastaju problemi kod podjele novca.
– Svatko može osnovati udrugu građana i napraviti klub te odmah zatražiti novac od Grada – kazao je Gobac.
Na kraju se požalio na loš položaj sporta u odnosu na kulturu, izjavivši da je početkom 90-tih za sport izdvajano 2,7 puta više nego za kulturu dok se danas za kulturu izdvaja 3,4 puta više nego za sport.
Kvesić: Mnogi veliki svjetski klubovi su udruge građana
Istaknuo je kako su mnogi veliki svjetski nogometni klubovi poput Bayerna, Barcelone i Real Madrida udruge građana za koje vrijede posebna pravila. Darko Vuletić, predsjednik zagrebačke organizacije HSS-a, kazao je kako bi trebalo planirati broj vrhunskih klubova jer Grad nije u stanju financirati sve.
– Nema smisla da u Zagrebu postoji nogometnih pet prvoligaša jer je to previše. Također treba odrediti koje sportove će se razvijati i pri tome odrediti koje rezultate trebaju ostvariti – kazao je Vuletić.
Velimir Bašić, glavni tajnik Zagrebačkog športskog saveza, upozorio je na problem razdvajanja profesionalnih od amaterskih dijelova istog kluba. Naime, samo seniorski sastav može biti profesionalan dok s druge strane u tom klubu u mlađim dobnim kategorijama treniraju djeca koji su amateri.
– Najveći dio novca koji se u Zagrebu odvaja na sport troši se kroz program javnih potreba, a ta sredstva se većinom troše za potrebe djece i mladeži – kazao je Bašić.