Autor: Iva Nikšić 10/31/2013 15:41
U organizaciji Zagrebačkog športskog saveza osoba s invaliditetom na zagrebačkom je Velesajmu održana prezentacija sporta za osobe s invaliditetom. Savez u svom članstvu ima četrdesetak klubova raznih sportova, a prezentirano je njih desetak među kojima su košarka u kolicima i sjedeća odbojka koji su prema riječima tajnice Saveza izrazito atraktivni olimpijski sportovi.
– Nama je najveći cilj da ovim prezentacijama okupimo što više djece i mladih u sport jer je tu najveći smisao rehabilitacije za njih i njihovu kvalitetu života u budućnosti – rekla je Marina Šikoronja, stručna tajnica Zagrebačkog športskog saveza osoba s invaliditetom.
Osim već poznatih i tradicionalnih sportova za osobe s invaliditetom, prezentirano je paraolimpijsko veslanje kao jedan od najmlađih sportova koji je još uvijek nedovoljno poznat, ali se intenzivno razvija posljednjih desetak godina.
– Klasifikacija veslanja je jednostavna a obuhvaća široki raspon oštećenja, od onih najmanjih do onih najtežih, tako da se veslanjem mogu baviti sve osobe s invaliditetom bez obzira na težinu oštećenja – objasnio je Tomislav Smoljanović, specijalist ortopedije KBC-a Zagreb.
Doktor Smoljanović dodaje kako interes za takav sport postoji te da je problem u postojećoj infrastrukturi jednog od najtrofejnijih hrvatskih sportova koja se lako može prilagoditi i osobama s oštećenjima.
– Cilj je da u para-veslanju stvorimo osobe koje će se ravnopravno natjecati. U ovim trenucima stvaramo posade i pod stručnim vodstvom trenera vjerujem da će i to uskoro biti postignuto – smatra Smoljanović.
Bez obzira na svoju invalidnost i probleme zagrebački je Velesajam okupio velik broj osoba, a posebno djece i mladih. Neki od njih sportom se bave rekreativno, ali ni aktivnih i profesionalnih sportaša nije nedostajalo. Razgovarali smo s trinaestogodišnjom Darijom koja se bavi boćanjem, osvaja odličja a ima i planove za buduće vrijeme.
– Imam pehar s natjecanja i tri medalje, zlatnu srebrnu i brončanu a namjeravam i dalje boćati jer mi taj sport puno pomaže – rekla je ponosno Darija.
Iako je sport za osobe s invaliditetom u Zagrebu, ali i cijeloj Hrvatskoj, još na niskim razinama, svima je u interesu ovakve aktivnosti približiti ljudima, a prema riječima tajnice Saveza, upoznati i obitelji djece s oštećenjima da znaju gdje se mogu javiti i uključiti.