Tekst:: Bojan Arežina 7/15/2010 17:31
Danas je u centru Zagreba uhićeno 150 prosvjednika, aktivista, novinara i političara koji su se usprotivili započinjanju radova u Varšavskoj ulici. Ono što se danas dogodilo zapravo je kulminacija sukoba koji već nekoliko godina razdire Zagreb.
Današnja događanja u Varšavskoj počela su rano ujutro, oko 5 sati, kad su nastavljeni radovi. Policija je uhitila prvi val aktivista koji su pokušavali zaustaviti strojeve Zrinjevca dok su čupala stabla. Među prvih pet aktivista našli su se i Urša Raukar, predsjednik Prava na Grad Teodor Celakoski, te jedan od stanara Varšavske.
Već oko 8 sati u Varšavsku je stigao velik broj građana, a oko 9 sati policija je ponovno pribjegla uhićenjima. Ovaj je put odvedeno 11 aktivista koji su pružali pasivni otpor. Policija se prilikom uhićenja koristila grubošću prema aktivistima, ali i prema novinarima, koje su policajci odgurivali.
Uhićeni Kregar, Meić, Špicer…
Policija je na križanju Gundulićeve i Varšavske tijelima blokirala 50 građana i nije ih puštala van. Među zarobljenima našli su se i stanovnici Varšavske koji su samo nakratko otišli do pekare ili trgovine, a u međuvremenu im je prepriječen put do stanova. Jedna od njih bila je i umirovljenica dr. Mira Laut, koja je vrijeđala interventnog policajca.
Hoto grupa izdala je priopćenje u kojemu se nastavak radova pozdravlja kao potvrda vladavine prava i poštivanja pravnog poretka u Hrvatskoj.
Nova uhićenja uslijedila su nešto prije 10 sati, kad je policija uhitila i gradske zastupnike SDP-a Juricu Meića i Dana Špicera, kao i predsjednika Zelene akcije Tomislava Tomaševića, i to opet zbog puštanja pasivnog otpora. Osim njih privedeno je još 20 osoba, među kojima i nekoliko odvjetnika. Nakon tih uhićenja, kamioni Tehnike ušli su na gradilište Horvatinčićeva centra.
Policija, međutim, ni ovdje nije stala. Sljedeći su u marici završili gradski zastupnik Josip Kregar, SDP-ovac Marin Knezović te sociolog Dražen Šimleša.
Matula uhićen nakon odlaska Bernardića i Šprema
– To je pokušaj da se utiša one koji žele dignuti glas – izjavio je Kregar netom prije uhićenja. Ovu je policijsku akciju iz pritvora usporedio sa zapovijedima davanima u eri vladanja Slobodana Miloševića.
Kregar je rekao kako se aktivistima pridružuje i vrh Gradske skupštine, a zatražio je ostavku ministra unutarnjih poslova Tomislava Karamarka jer je, kako je rekao, policiju podredio privatnim interesima. U sljedećem valu uhićenja privedeni su i novinarka Zagrebancije Maja Gujinović te novinar Novog lista Branimir Zekić.
Prosvjednicima su se pridružili i Davor Bernardić i Boris Šprem, koje štiti imunitet saborskih zastupnika pa ih policija ne može uhititi. Međutim, policajci to nisu niti pokušavali dok su Bernardić i Šprem sjedili na križanju Gundulićeve i Masarykove te pritom diskutirali s glumcem i prosvjednikom Vilimom Matulom, ostalim aktivistima i novinarima. Nakon odlaska dvojice zastupnika policija je uhitila Matulu i još jednog aktivista.
U šestom krugu uhićenja, u ‘marici’ je završilo desetak aktivista, koji su sjedili na svakoj strani križanja. Cijelo to vrijeme sa gradilišta Horvatinčićevog centra čuje su buka strojeva, koja ukazuje da radovi ne prestaju. Aktivisti su na križanju Varšavske i Gundulićeve prema Ilici razvili veliki transparent ‘Ne damo Varšavsku’.
Raukar puštena, vratila se, pa je opet uhićena
Gradska uprava izdala je priopćenje koje potpisuje pročelnik Davor Jelavić, a u kojoj se tvrdi kako je Ured za izgradnju i komunalnu infrastrukturu zatražio pomoć policije kako bi se moglo započeti s radovima u Varšavskoj.
” …kod nadležnog Ministarstva aktiviran je zahtjev za nesmetano omogućavanje početka radova, isti su započeli sa danom 15. srpnja 2010. godine uz prisustvo nadležnih službi koje obavljaju pojedine faze radova i prema konačnom rješenju o privremenom zauzimanju dijela javno prometne površine (nogostupa) u Varšavskoj ulici na dijelu od Gundulićeve do Trga Petra Preradovića, zbog podizanja zaštitne ograde”, stoji u priopćenju.
Uhićeni aktivisti, građani, novinari i političari nakon toga su pušteni iz pritvora, a policija im je izdala zabranu približavanja Varšavskoj na osam dana. Prosvjednici se ne smiju približiti Varšavskoj između Preradovićeve i Frankopanske te Gundulićeve i Masarykove. Zabranu je izdala I. prva policijska postaja, a vrijedi od 15. srpnja od 9.30 sati i do 23. srpnja u 9.30. Ovu odredbu policija može donijeti samo u izvanrednoj situaciji. Policija je izvijestila kako je to mjera opreza i da ona ima zakonska prava izdati tu mjeru.
Oko 15 sati, nakon puštanja iz pritvora, Urša Raukar vratila se u Varšavsku ulicu, nakon čega je ponovno uhićena i odvedena u policijsku postaju. Osim Raukar, zabranu prilaska prekršio je i Celakoski.
Budiša: Grad izgleda kao da je pod okupacijom
Zelena akcija i Pravo na grad potom su održali konferenciju na kojoj su govorili Gordan Bosanac iz Kuće ljudskih prava, Jagoda Munić iz Zelene akcije, Žarko Puhovski, te bivši vođa HSLS-a Dražen Budiša.
Puhovski je rekao kako je ovakvo ponašanje policije nedopustivo, te da su u drugim državama zbog ovakvih stvari ne odvodi ljude u pritvor. Budiša je kazao kako grad u ovom trenutku izgleda kao da je pod okupacijom, te je zatražio da se uhićene pusti iz pritvora.
Kritikama se pridružio i Boris Šprem, koji je, pozvavši se na Zakon o policiji, otvorio mogućnost da izvršna vlast u Zagrebu ne smije tražiti pomoć policije.
– Policija se poziva na Članak 7. Zakona o policijskim poslovima i ovlastima, odnosno na asistenciju Gradskom uredu za prostorno uređenje, kojeg je Grad tražio od MUP-a. No, članak 7. Zakona o policijskim poslovima i ovlastima kaže da policija pruža pomoć ako se prilikom provođenja radnje opravdano očekuje pružanje otpora na zahtjev suda, državnog odvjetnika ili državnih tijela. Na njihov zahtjev policija može pružiti pomoć i drugim pravnim osobama s javnim ovlastima – rekao je Šprem.
Karamarko: Pozivi za mojom ostavkom su politizirani jer dolaze izbori
Kako objašnjavaju u Policijskoj upravi zagrebačkoj, policijski službenici Policijske uprave zagrebačke pružili su asistenciju Gradskom uredu za prostorno uređenje, izgradnju grada, graditeljstvo, komunalne poslove i promet zbog osiguranja početka radova na rekonstrukciji dijela Varšavske ulice.
– Asistencija je spomenutom Gradskom uredu pružena sukladno članku 7. Zakona o policijskim poslovima i ovlastima, odnosno policija je postupala temeljem pisanog zahtjeva mjerodavnog državnog tijela obzirom da se prilikom provođenja radnje opravdano očekivalo pružanje otpora. Radi pružanja pasivnog otpora čime su onemogućavali provođenje službene radnje, u službene prostorije dovedeno je pet osoba – javlja PUZ.
Na konferenciji za medije koju je organizirao PUZ rečeno je kako su policajci prema prosvjednicima postupali maksimalno korektno, donosili su im vodu koja im je bila itekako potrebna na današnjoj vrućini, a posebno su naglasili da nijedna osoba nije ozlijeđena tijekom uhićenja.
Ministar Karamarko kazao je kako se čuo s predsjednikom Republike Ivom Josipovićem te dodao da je policija danas bila samo servis. Karamarko je prokomentirao i zahtjeve za njegovom ostavkom.
– Pozivi za mojom ostavkom su politizirani jer dolaze izbori – rekao je Karamarko i dodao kako policija surađuje s USKOK-om u istraži nepravilnosti oko projekta Tome Horvatinčića, no naglasio je da to ne anulira današnja postupanja policije.
Na konferenciji je također obznanjeno kako je Tomislav Horvatinčić prije dvadesetak dana bio u policiji, ali novinari nisu saznali što je bila tema razgovora. PUZ je naglasio kako policija nije bila u Varšavskoj jer je to Horvatinčić tražio, već zbog traženja Gradskog ureda za prostorno uređenje.
>>> FOTOGALERIJE IZ VARŠAVSKE MOŽETE POGLEDATI OVDJE I OVDJE