Španjolski automobilisti napokon na Gornjem Gradu

Autor:: Tanja Molvarec 8/7/2010 11:03

Zagrebački kvartet Cinkuši i pjesma ´Zagreb, tak imam te rad` te ljupke i nasmijane djevojke i mladići iz daleke zagrebačke prošlosti, dočekali su španjolske automobiliste. 

– Mi smo grupa koja promovira avanturistički duh. Idemo od zemlje do zemlje i u svakom mjestu se na ovaj način upoznajemo sa životima ljudi, njihovim običajima, komuniciramo s njima. Iako nas je za sada tek 31 osoba u 11 timova, cilj je da skupimo stotinu timova – kazao je glavni direktor Alberto Gomez-Borrero koji je sa svojom dvojicom suradnika prije dvije i pol godine osnovao malu kompaniju Rutas y Retos.

– Iako smo još mala kompanija imamo ambicije postati veliki. Zato surađujemo s medijima jer smo svjesni da su nam oni najbolji prijatelji, a i znate kako se kaže malo po malo i uspjet ćemo. Ne razbacujemo se luksuzom. Automobili koje mi vozimo su raznoliki. Nisu to nikakvi moderni ili brzi automobili iako se možda nađe pokoji Mercedes. Uglavnom su to stariji auti ali su nam jako dragi. Moram se pohvaliti da smo u Španjolskoj dobili i nagradu za promicanje vrijednosti i humanitarne aktivnosti od princa Felipea- kazao je Borrero. Naime, ovi dečki krzo putovanja nastoje ostvariti i neke humanitarne ciljeve pa tako ove godine skupljaju novac za Afriku.

– Važno je komunicirati s ljudima, vidjeti tko može pomoći. Ali najvažnije je da prenesmo taj duh i iskustvo- zaključio je Borreo koji je jako nahvalio Zagreb i kazao da će se ponovno vratiti jer, kako  kaže, ovaj grad ima  još puno toga za ponuditi.

Sljedeća stanica nakon našeg ‘belog grada’ je Istanbul, a finiš je u Bukureštu. Znatiželjni turisti koji su se skupili na Gornjem gradu bili su najprije oduševljeni Cinkušima i nihovom glazbom s kojima su se i neprekidno htjeli slikati. Gornji grad je tijekom posjeta španjolskih automobilista djelovao pomalo pogubljen u vremenu.

Na jednoj strani stajale s dame u raskošnim haljinama iz 19. stoljeća i suncobranima  u ruci kao obveznom modnom detalju te gospoda sa sabljama, a na drugoj strani bili su moderni automobilisti. Bilo je i onih manje atraktivnih likova odnosno predstavnika običnog puka iz 19. stoleća, a jedan od njih se našalio da ga čak i ne doživaljavaju kao nekog iz drugog vremena već kao eto tek usputnog građanina koji se voli neobično oblačiti.

Borreo i njegova dvojica suradnika uživali su u društvu dama koje su se savim dobro uklopile u društvene manire 21. stoljeća iako su pristigle iz davnih vremena.