Autor: Ivana Šimac 10/30/2014 14:31
Trenutno državna vlast troši pet milijardi kuna za razne oblike zaštite djece u Republici Hrvatskoj. Unutar tog iznosa isplaćuju se dječji dohoci, porodiljni dopusti, razne olakšice na koje roditelji imaju pravo nakon rođenja djeteta. To su samo neke u nizu naknada koje će proći analizu, obzirom da Europska Unija smatra kako sustav raspodjele socijalnih naknada treba biti pod većom kontrolom.
– Sinergijski socijalni sustav je radni naziv čitavog projekta. Radi se o provođenju istraživanja koje će biti svojevrsna inventura socijalnih naknada u Republici Hrvatskoj. Govorimo o izdvajanju velikih sredstava za to. Preko deset milijardi kuna godišnje, a bit će uključena različita ministarstva i istraživanje se provodi i na nacionalnoj i na bazi jedinica lokalne samouprave. Pitanja koja se postavljaju jesu da li dobro ciljamo i štitimo ugrožene skupine stanovnika u Republici Hrvatskoj? Moramo znati tko je točno zadužen za koje naknade, ukoliko ćemo danas sutra mijenjati Zakon moramo imati jasnu sliku kako sada dijelimo naknade i gdje su potrebne promjene – objašnjava pomoćnik ministrice socijalne politike i mladih, Hrvoje Sadarić.
Prvi je to puta u novijoj hrvatskoj povijesti da se u pitanje dovodi funkcionalnost sustava socijalne zaštite. Prvi je to puta da se unutar najosjetljivije društvene kategorije postavi konkretno pitanje – da li se novac u nekim slučajevima izdvaja za nešto što nije prioritet?
– Ovo je pokazatelj da se može uz požrtvovnost ljudi koji imaju svoju viziju i cilj, dobiti financijsku i tehničku pomoć da se provede jedan ovakav projekt – dodaje Sadarić.
Sam projekt službeno je krenuo s početkom listopada ove godine kada je potpisan ugovor o suradnji resornog Ministarstva i Europske Komisije, a njegovo provođenje će trajati ukupno šest mjeseci.
– Sve ukupno specifične mjere predstavljaju jedan ambiciozni ekonomski paket Europske Unije, a u slučaju Hrvatske jedna od preporuka broj četiri, odnosi se na sustav socijalne zaštite – rekla je predstavnica Predstavništva Europske Komisije u Hrvatskoj, Mirella Rašić.
Tako je Hrvatska uz mjere energetske zaštite, poticanje samozapošljavanja i reviziju unutar sustava obrazovanja, na popisu izmjena dobila i socijalni sustav. Opseg posla se povećava, pitanje je hoće li i kvaliteta ustroja svakog pojedinog sustava?