Snimanje bez obavijesti građana je na rubu zakona

Videonadzor

Autor: 2/13/2012 13:22

Gradski zastupnik Alen Ostojić upozorava kako nije osnovano Vijeće za građansku kontrolu videonadzora, iako su kamere u nekim dijelovima grada već u funkciji. Naime, u ožujku se očekuje postavljanje preostalih kamera koji bi trebale kontrolirati promet te kažnjavati vozače koji čine prekršaje. No, u planu je da se u večernjim satima kamere usmjere u fasade zgrada i hvataju grafitere.

-.-HSLS-.-Alen Ostojić gradski zastupnik HSLS-a traži da se osnuje vijeće koje će kontrolirati cijeli projekt kako ne bi bilo zloupotrebaOstojić ističe kako bi se građani trebali uputiti u to da se fasade njihovih zgrada snimaju. Također, dodaje kako bi se trebalo pribaviti suglasnost građana i postaviti natpise u ulicama koje se snimaju.

– Zakon nije jasno definirao ovo područje, zato pozivam ministra unutarnjih poslova da što prije donese pravilnik o snimanju na javnim površinama – rekao je Ostojić.

‘U Londonu postoji natpis koji vas obavještava da ulazite u dio grada koji se snima’

Ističe kako Zakon o privatnoj zaštiti traži da se ispred prostorija koje se snimaju stavi natpis. Dodaje da bi po tom modelu trebalo na ulazu u dio grada koji je pod videonadzorom staviti natpis da se snima.

– Kada ulazite u dio Londona koji je pod videonadzorom kamera, stoji veliki natpis koji vas o tome obavještava – navodi Ostojić i dodaje:

– Mnogo je nepoznanica vezano uz snimanje javnih površina u Zagrebu. Koje se površine snimaju, tko koristi te snimke, tko ih može vidjeti, koliko dugo se one čuvaju.

Jedino rješenje za ovaj problem prema Ostojiću je donošenje pravilnika koji bi regulirao ova pitanja. Također, tvrdi kako je nužno formiranje Vijeće za građansku kontrolu videonadzora koje bi zapravo osiguralo da nema zloupotreba sustava.

– Kamere koje su postavljene tehnički su vrlo napredne. Tko garantira da se nadzornici neće ‘malo zaigrati’ i snimati kroz prozor u domove stanara – pita se Ostojić te dodaje kako bi osobe koje rukuju tim kamerama trebale imati licence MUP-a te proći sigurnosnu provjeru.

-.-prtscr Jabuka Tv-.-Prometni redari iz baze u Jagićevoj uskoro promatrati i pročelja zgrada– Način na koji se sada radi videonadzor u Zagrebu je na rubu zakona – ističe Ostojić.

Mate Kraljević, šef prometnog redarstva pod čiju ingerenciju spada video nadzor, kaže kako tu nema ničeg spornog. Ističe kako još nisu počeli snimati pročelja zgrada niti je siguran kada će početi.

Kraljević: Snimat ćemo do visine prozora

– Fasade ćemo početi snimati kada se za to uspostave uvjeti. Od pravnih do tehničkih – rekao je Kraljević.

Nadodaje kako prometni redari neće snimati u domove građana, već samo do visine prozora.

– Naš je cilj zaustaviti grafitere. Oni šaraju obično do visine prozora te će naše kamere biti usmjerene ondje. Neće se snimati više od toga jer nema potrebe – rekao je Kraljević te pojasnio kako bi sve skupa funkcioniralo:

-.-Zvonimira Ivanišević/ Zagrebancija-.-Mate Kraljević, šef prometnog redarstva– Naši djelatnici bi pregledali snimku te bi, ukoliko bi uočili neku nedopuštenu radnju, pozvali policiju i proslijedili im snimku.

Pohranjivanje snimke pod upitnikom

No, ostaje pitanje pohranjivanja i čuvanja snimke. Kraljević nam nije dao jednoznačan odgovor, već je samo kazao da će se snimke čuvati onoliko koliko to zakon dopušta. Ostojić navodi kako je praksa takva da se snimke brišu nakon maksimalno mjesec dana kako bi se izbjegla zloupotreba.

Iz slučaja postavljanja kamera može se vidjeti kako se ponovno ne poštuje procedura te se ne planiraju potezi u naprijed. U Gradskoj upravi su odlučili proširiti djelokrug videonadzora s prometnih prekršaja na sprječavanje grafiterstva, no očito se nije vodilo računa o zaštiti privatnosti građana.

Neobavještavanje građana i neosnivanje vijeća za nadzor ovog osjetljivog pitanja, kao što je snimanje pročelja zgrada, pokazuje nedovoljnu pažljivost nadležnih.