Rak dojke najčešći je oblik raka kod žena, ali rano otkrivanje značajno povećava šanse za uspješno liječenje. Iako su pregledi dostupni, a svijest o važnosti prevencije raste, mnoge žene ih i dalje odgađaju – najčešće zbog straha ili nedostatka informacija. No, pravovremena dijagnoza može spasiti život. Pitali smo stručnjake kako Hrvatska stoji u usporedbi s drugim zemljama po ovom pitanju.
prim. Andrea Šupe Parun, dr. med., spec. epidemiologije HZJZ “Podaci govore da se Hrvatska prema podacima o smrtnosti nalazi na možemo reći dobrom mjestu u odnosu na ostale zemlje EU jer imamo smrtnost nižu od prosjeka EU i time možemo biti jako zadovoljni. To je sasvim sigurno posljedica programa Ministarstva zdravstva koji se provodi od 2006. godine točnije riječ je o Nacionalnom programu ranog otkrivanja raka dojke, ali radi se tu i o sve boljim oblicima liječenja ovog raka, dijagnostici, jer znamo da se danas, u odnosu na razdoblje prije 10, 20 godina rak dojke otkriva ranije u početnoj fazi u odnosu na prijašnja razdoblja i upravo je radi toga smrtnost manja.”
Unatoč napretku, kod 20 do 30% oboljelih rak dojke može se vratiti nakon nekoliko godina. Adjuvantne terapije nakon primarnog liječenja smanjuju taj rizik i poboljšavaju kvalitetu života, no povratak bolesti i dalje je česta pojava.
prof. dr. sc. Stjepko Pleština, KBC Zagreb “On se može vratiti u istoj dojci nakon različitoga vremena, nema garancije. Nekada smo smatrali 5 godina granicom izlječenja, a danas znamo da to nije jer se iznad polovice vraća nakon toga razdoblja. Velika je razlika dali se javi udaljeno, danas metastatsku bolest još uvijek smatramo neizlječivom, premda smo je pretvorili u kroničnu bolest gdje je moguće postići kvalitetu života i višegodišnje preživljenje, ali ona po definiciji nije izlječiva. No takvih je 50ak%, ovi drugi slučajevi se vrate u istoj ili drugoj dojci gdje opet potencijalno je to stanje izlječivo. Danas imamo sve više i više mogućnosti smanjenja rizika povratka bolesti, i tu se mijenja ne samo u svijetu nego i u Hrvatskoj slika. Tako da kada gledamo naše registre smrtnosti dojke opada i opadat će i dalje. Jer napredovali smo i u kirurškom liječenju i u sistemskom liječenju je dostupno zapravo sve što nam treba, a molekularna patologija je u razvoju, tu ćemo još trebati još ulaganje ne samo u opremu, nego i u kadar.”
Hrvatska je posljednjih godina značajno napredovala u liječenju raka dojke, a jedino što zdravstvenom sustavu još nedostaje za postizanje svjetskih standarda jest radioterapija, za koju je nabava potrebne opreme već u tijeku.
doc.dr.sc. Irena Hrstić, ministrica zdravstva “Više od 60 posto odaziva po mojem stručnom iskustvu je nedovoljno dobro jer dobro je u odnosu na druge programe, ali nedovoljno dobro jer trebao bi nam biti cilj na minimalno 80 posto ali i više i ono što se dodatno radi kada govorimo o samoj prevenciji je proširenje obuhvata, što znači obuhvat na žene mlađe životne dobi u odnosu na sada jer cilj je ako netko dobije dijagnozu bolesti u ranijoj fazi tada osoba ima i mogućnost boljeg izlječenja.”
Stručnjaci naglašavaju da svaka žena od 20. godine treba redovito obavljati samopregled dojki – jednom mjesečno, čak i tijekom trudnoće.
ČLANAK JE SUFINANCIRAN SREDSTVIMA FONDA ZA POTICANJE PLURALIZMA I RAZNOVRSNOSTI ELEKTRONIČKIH MEDIJA