Autor: Sanjin ŠpanovićAutor:: Valentina Jarnjak 10/6/2011 11:12
Iako bi Milan Bandić u ovom trenutku u Zagrebu u prvom krugu izbora za gradonačelnika osvojio najviše glasova, on se u slučaju referenduma za njegov opoziv neće moći kandidirati na izborima za gradonačelnika koji bi se održali isti dan kada i spomenuti referendum.
Ta odbredba piše u nacrtu Zakona o izboru i smjeni lokalnih čelnika, među kojima i gradonačelnika Zagreba, a u čiji je posjed došao portal Zagrebancija.com.
Podsjetimo, dosadašnja praksa bila je da je gotovo nemoguće smijeniti postojeće čelnike, budući da se za uspjeh referenduma moralo na biralištima pojaviti više od 50 posto upisanih birača.
Dovoljno je na birališta izvući birača kao i u drugom krugu izbora
Ovaj zakon se dugo nije dirao, iako se na njegovu nelogičnost stalno ukazivalo. Do sada se smatralo kako je to zapravo štićenje gradonačelnika Milana Bandića od strane HDZ-a, kojega mnogi vide kao potencijalnog partnera te stranke nakon parlamentarnih izbora.
Ipak, novi zakon, u slučaju da bude izglasan, će zapravo vrlo lako omogućiti njegovu smjenu, a ona će se i vrlo lako moći pokrenuti s obzirom da je u postojeći zakon dodano kako se opoziv na referendumu može pokrenuti, citiramo novi prijedlog Zakona, “ako gradonačelnik ne izvršava zakonite odluke predstavničkog tijela”.
Konkretno, riječ je o primjeru vrtića gdje Skupština grada Zagreba Bandića može prijaviti da ne prihvaća njihovu odluku o cijenama.
Dva listića odjednom – jedan za referendum, jedan za izbore
Pojednostavljeno rečeno, na biralištima ćemo dobiti dva listića, jedan na kojem bi zaokružili da smo za ili protiv smjene Milana Bandića, te drugi na kojem su imena, vrlo vjerovatno Josipa Kregara, Gordana Jandrokovića, Davora Bernardića i ostalih kandidata za novog gradonačelnika. Bandića na tom listiću nema i, ukoliko mu većina zaokruži da ga više ne želi gledati na čelu grada, on je politička prošlost Zagreba.
Referendum za opoziv Milana Bandića, kao smo smo maločas pojasnili, diskvalificira aktualnog gradonačelnika da se istovremeno i kandidira za gradonačelnika na paralelnim izborima. Bandić podršku više od 50 posto građana da ostane prvi čovjek grada, ne može nikako očekivati.
Je li odredba ipak protuustavna?
Bandić tada može za dvije nedjelje samo izaći na biralište da glasa u drugom krugu za svog nasljednika u izboru dvojice kandidata koji su te nedjelje, dok je on politički umirao, slavili što su ušli u drugi krug.
No ove odredbe, tvrde nam u razgovorima stručnjaci i politički analitičari, protivne su Ustavu i mogle bi pasti na Ustavnom sudu ukoliko bi se netko žalio na Zakon. Svi oni nam kažu kako se krši temeljno Ustavno pravo svakog birača, a to je da svatko može birati i biti biran.
S druge strane, u Ministarstvu uprave nam kažu da to nije tako i da će se taj Zakon izglasati uskoro kada prođe Vladu i njezinu sjednicu na čijem bi dnevnom redu ovih dana mogao biti uvršten.