Autor: Ines Šmit 10/15/2011 11:45
Uoči obilježavanja međunarodnog Dana bijelog štapa organiziran je trodnevni skup u Udruzi slijepih Zagreb, na kojem sudjeluju predstavnice temeljnih organizacija Hrvatskog saveza slijepih te članice Mreže žena. U petak je održana radionica na temu Pravne osnove za ravnopravnost žena i stvarna praksa u ostvarivanju prava slijepih žena.
Na otvaranju skupa sudionicima su se obratili predsjednik Udruge slijepih Josip Hrvoj, predsjednik Hrvatskog saveza slijepih Vojin Perić te predsjednica Mreže žena Marija Mustač.
– Cilj ovog skupa je prije svega edukacija i osnaživanje slijepih žena kako bi se one još više afirmirale i aktivirale u svojoj lokalnoj zajednici i kako bi kroz svoj rad te zalaganje unaprijedile svoj položaj kao žene u Hrvatskoj. Mreža slijepih žena djeluje već 10 godina i s takvim radom ćemo nastaviti i dalje – istaknula je Mustač.
Počasni član Udruge slijepih Zagreb Milan Bandić nije se pojavio na skupu već je umjesto njega skup otvorila Višnja Fotruna, pročelnica Gradskog ureda za socijalnu zaštitu i osobe s invaliditetom.
– Jako smo sretni i ponosni što je Mreža žena odabrala grad Zagreb kao mjesto održavanja ovog trodnevnog skupa. Što bijeli štap znači za slijepe osobe to vi najbolje znate. On je vaš život, tj. vaš pokretač – kazala je Fortuna.
Žene su na čelu šest od ukupno 27 udruga
Svrha osnivanja ove mreže je afirmacija slijepih žena unutar Saveza, njegovih temeljnih udruga, ali i lokalne zajednice. Žene su danas u Skupštini Hrvatskog saveza slijepih zastupljene sa 26 posto učešća, što je veći postotak nego u Hrvatskom saboru, a od 27 temeljnih udruga na čelu njih šest su žene.
– U ovom patrijahalnom društvu vrlo dobro znamo kakav je položaj žena u Hrvatskoj. Stoga, samo si možete zamisliti kakav je tek onda položaj slijepih žena unutar populacije slijepih. Daleko teži i to toliko da moramo reći da je u Hrvatskom savezu slijepih u cijelokupnom članstvu 49 posto žena – nadodala je Mustač.
Cilj Dana bijelog štapa je uputiti javnosti poruku o uključivanju slijepih osoba u život zajednice kao njezinih različitih, ali ravnopravnih članova.