3/24/2010 9:53
Izložbu slavnog i kontroverznog izraelskog fotografa Adija Nesa otvorio je sinoć u Gliptoteci predsjednik hrvatske Ivo Josipović nakon što ga je sam autor proveo u razgledanje radova.
– Uživat ćemo u pogledu na svevremenost koja živi na licima ljudi. Ljepota fotografija je u tome što smješta biblijske likove i prizore u današnje vrijeme – rekao je predsjednik u govoru pred mnoštvom uvaženih gostiju, između ostalog i izraelskom veleposlaniku u Hrvatskoj Yosefu Amraniju.
Na izložbi ‘Ciklus fotografija 2000. – 2010.’ prikazane su 23 fotografije u boji velikog formata, selekcija njgovih radova iz poznatih ciklusa ‘Vojnici’, ‘Dječaci’ i ‘Biblijske priče’, u kojima Nes na sebi svojevrstan način miješa svakodnevne scene iz života Izraelaca s kršćanskim motivima.
– Adi Nes bavi vlastitim identitetom, kao i identitetom svoga naroda. Poruka izložbe je povratak svojim korijenima – objasnila je likovna kritičarka Željka Čorak. Izložbu je sinoć došlo pogledati mnoštvo uvaženih gostiju i javnih ličnosti, a između ostalih i Dragan Primorac, Josip Kregar s suprugom, Saša Šekoranja, Budimir Lončar, Goranka Murtić, Slavko Goldstein. Simpatični Nes nije se ustručavao s svim zainteresiranima popričati, potpisati autograme i fotografirati se.
Fotografije inspirirane odrastanjem mladog homoseksualca na periferiji izraelskog društva
Fotografije ovog umjetnika nalaze se po muzejima širom svijeta, a interes umjetničke javnosti privukao je provokativnim ciklusom ‘Vojnici’ u kojima se miješa kršćanska simbolika s fotografijama izraelskih vojnika u ponegdje homoerotičnim pozama. Kako je sam umjetnik jednom izjavio, njegova inspiracija dolazi iz osobnog iskustva mladiog homoseksualca koji je odrastao na periferiji izraelskog društva.
Jedna od poznatijih fotografija tog ciklusa je ‘Posljednja večera’ koja se može vidjeti i u Glipototeci, kao i novi rad ‘Krist’, provokativan portret u krupnom planu velikoga formata koji prikazuje Isusovo lice. Svojim fotoaparatom umjetnik je pokazao lice puno suosjećanja i milosti, kao što slikari nanose slojeve boje na platno.
S pomoću složene inscenacije i filmske rasvjete Nes prikazuje izmišljenu, umjetnu i namještenu stvarnost koja izražava njegovo poimanje postojanja Izraela. Njegovo djelo propituje izraelski identitet muškarca, ono se bori s društvenim i političkim pitanjima. Njegove izrežirane fotografske kompozicije postaju bolno konkretne, a ujedno bezvremene i univerzalne.
>>> FOTOGALERIJU S OTVORENJA IZLOŽBE POGLEDAJTE OVDJE