Zagrebancija

Skupština ponovno odbila Bandićev model naplate

Autor:: Stjepan Marković 7/12/2011 17:49

Nakon dvoipolsatne rasprave na sjednici Gradske skupštine zastupnici su ponovo odbili prijedlog Bandićevog modela naplate vrtića. Naime, gradonačelnik je ponovo zastupnicima poslao na prihvaćenje svoj model naplate vrtića.

Kako je u ime predlagatelja objasnio Ivica Lovrić, pročelnik Gradskog ureda za obrazovanje kulturu i sport, to je učinjeno da bi se uskladila odluka s proračunom i Programom javnih potreba u predškolskom odgoju koji su usvojeni u prosincu prošle godine. Prijedlog naplate vrtića koji je na ovu sjednicu poslao gradonačelnik istovjetan je onome koji je predložio u prosincu, prema tom prijedlogu cijene bi bile od nula do 2000 kuna.

Mrsić: Za kaos je kriv inat gradonačelnika

Zastupnici su na kraju većinom glasova odbili taj prijedlog. Bandićev model naplate vrtića podržali su jedino dva zastupnika Josip Hren i Josip Petrać. HSS-ovci i HDZ-ovci su prije samog glasovanja napustili
vijećnicu.

Sam tijek rasprave obilježilo je prepucavanje zastupnika HDZ-a i SDP-a oko toga tko je kriv za situaciju u kojoj se ne zna koja je odluka, odnosno koji je model naplate vrtića na snazi.

Mirando Mrsić (SDP) je kazao kako je za kaos jedino kriv inat gradonačelnika koji ne želi provesti zakonitu odluku Gradske skupštine što je potvrdilo tri ministarstva.

– Da je gradonačelnik legalist proveo bi ovu skupštinsku odluku – kazao je Mrsić i nastavio:
– Mi jesmo za dogovor s gradonačelnikom no ne po sistemu uzmi ili ostavi.

Mrsić je kazao kako je zbog Bandićevog odbijanja provođenja odluke u vrtiće ostalo neupisano 1500 djece. On je istaknuo kako je i Bandićeva odluka neprovediva jer je neusklađena s proračunom. Kao dokaz tome naveo je činjenicu da su prošle godine od participacija roditelja za vrtiće prikupili 100 milijuna kuna dok se ove godine u proračunu od toga planira prikupiti 170 milijuna kuna.

– To je neostvarivo. S obzirom da se pola godine provodi stari model naplate do sada je trebalo biti prikupljeno 50 milijuna kuna. Po tome ispada da se do kraja godine treba prikupiti preostalih 120 milijuna
kuna. Gradonačelnik je kazao da pola građana neće plaćati ništa, a 25 posto isto kao i do sada te bi oni trebali u pola godine uplatiti dodatnih 12,5 milijuna kuna. Iz ovoga se da zaključiti kako će 25 posto, što je 8000 roditelja do kraja godine platiti 107,5 milijuna kuna što je nerealno – kazao je Mrsić.

Mrsića i SDP je nezavisni zastupnik Josip Hren, koji je podržao Bandićev model, optužio za socijalnu neosjetljivost jer se ne zalažu da bogati plaćaju više za vrtiće.

Danira Bilić (HDZ) optužila je SDP-ovce da stvaraju kaos, te da stvaraju pritisak na ravnateljice vrtića kojima prijete sankcijama ukoliko pošalju račune za vrtiće prema modelu koji je predložio gradonačelnik. Ona je optužila Mrsića da je dezinformirao javnost kada je kazao kako će Skupština svojim odlukama izjednačiti cijene u privatnim i vjerskim vrtićima s gradskima.

Nezavisni zastupnik Josip Kregar je kazao kako je svaka rasprava suvišna jer je situacija poznata. Istaknuo je kako su ministarstva utvrdila da skupština može donijeti odluku o cijenama vrtićima te da je odluka donesena te da jedino ostaje gradonačelniku da ju provede.

Zastupnici su na kraju usvoji zaključak u kojem se traži od gradonačelnika da u rujnu pripremi rebalans kako bi se njihova odluka o cijenama vrtića mogla provesti. Zanimljivo je da je ovakav zaključak prvo predlagao HDZ no prije same rasprave HDZ-ovci su povukli svoju odluku. Stoga su ovakav zaključak sastavili predstavnici skupštinske većine predvođeni SDP-om.

U tom zaključku dodali su i dio u kojem se poziva Ministarstvo obrazovanja da napravi upravni nadzor na vrtićima kako bi se osiguralo da se poštuju skupštinske odluke.

 

Exit mobile version