Skrive smrt u prometu i dobiju samo uvjetnu kaznu

Autor: 12/22/2011 12:39

Udruga obitelji stradalih u prometu, koja broji 200 članova diljem Hrvatske, zadovoljna je što je prošle godine broj poginulih u prometu najmanji od osnutka Hrvatske te što je taj trend nastavljen i ove godine. Smatraju kako je najveći teret smanjenja broja poginulih ponijelo Ministarstvo unutarnjih poslova, dok ostala ministarstva nisu preuzela svoj dio odgovornosti. Osim toga, sami policajci nisu dovoljno zaštićeni u svom radu, jer udruga ima zabilježeno najmanje 30 nasrtaja pijanih i drogiranih vozača na prometnu policiju.

-.-Boris Kovacev / CROPIX -.-Zanimao nas je stav udruge o kaznama propisanima Zakonom o sigurnosti na cestama donesenom 2008. godine.

– Što se tiče prekršajnih kazni one su prilično visoke i smatramo da tu ne bi trebalo puno mijenjati, osim u slučajevima kada se radi o teškim prekoračenjima brzine, alkoholu, drogi i svakako bi tu trebalo uvesti progresivne kazne za one koji su financijski imućniji i kojima kazna od nekoliko tisuća kuna ne znači ništa – smatra predsjednik udruge Nebojša Čelica.

To mišljenje u udruzi ne dijele i kad je riječ o djelima iz Kaznenog zakona.

Naknadno priznanje krivnje ne bi trebala biti olakotna okolnost

– Za najteža kaznena djela u prometu, izazivanje prometne nesreće sa smrtnom posljedicom i trajnim invaliditetom su kazne po nama preblage. To govorim iz razloga što gotovo 50 posto počinitelja tih kaznenih djela prođe samo s uvjetnom kaznom, a prosječna izrečena zatvorska kazna je oko godinu i pol dana – ističe Čelica.

Prošlog tjedna u Zagrebu pješak je preminuo jer je mu vozač nije pomogao, već je pobjegao s mjesta nesreće. Sljedećeg dana se u pratnji odvjetnika pojavio u policiji, a to će mu se priznati kao olakotna okolnost. Čelica vjeruje kako je takvo ponašanje vozača posljedica nedostatka edukacije od najranijih dana, kojom bi se stvorila prometna kultura i osjhećaj odgovornosti za druge sudionike u prometu.

– Takvi asocijalni vozači koji bježe s mjesta prometne nesreće s naknadnim priznanjem ne bi trebali imati nikakve olakotne okolnosti. Članovi naše udruge su izuzetno ogorčeni na rad naših sudova i sudske presude s obzirom da se priznanje krivice uzima kao olakotna okolnost koja uvelike smanjuje kaznu i smatramo da tamo gdje je potpuno jasno i tehnički dokazano da je vozač kriv to njegovo priznanje ne znači ništa – kazao je Čelica i dodao kako bi se priznanje moglo smatrati olakotnom okolnošću samo kad nema dovoljno tehničkih podataka o nastanku nesreće.

Recidivisti nesmetano voze, iako imaju više stotina prometnih prekršaja

-.-Drago Sopta / CROPIX-.-Istaknuo je i kako Ministarstvo unutarnjih poslova posjeduje popise vozača s više stotina prometnih prekršaja, no oni i dalje nesmetano voze jer u zakonu nije pronađeno pravo rješenje za njih.

Čelica vjeruje kako je Nacionalni program sigurnosti cestovnog prometa 2011.-2020., u čijem je stvaranju i sam sudjelovao, najkvalitetniji do sada, no treba ga spustiti na nivo lokalnih zajednica kako bi se broj poginulh u prometu upola smanjio. Osim toga, smatra kako bi nositelj programa trebalo biti Ministarstvo prometa, kao što je to u svih 27 zemalja Europske unije.

Zaključio je kako u program nisu dovoljno uključeni stručnjaci ni Ministarstvo zdravstva, iako se tu radi mnogo pomaka poput nabavljanja novih vozila, obuke pružanja hitne medicinske pomoći i nabavke helikoptera za pružanje pomoći unesrećenima.