Autor:: Maja Gujinović, Autor:: Zvonimira Ivanišević 5/10/2010 15:12
Nakon 23 godine od prve likovne intervencije, 1987. godine na Univerzijadi, i 11 godina od zadnje zid u Branimirovoj ulici od danas ponovo mijenja svoj izgled. Neki umjetnici već su ovaj vikend iskoristili suho vrijeme te krenuli s izradom murala osmišljenih posebno za ovaj projekt nazvan Muzej ulične umjetnosti. Jedna od njih je i Ana Prlić čiji je rad, koji prikazuje pobjedu dobrog nad zlim, već jutros bio skoro gotov.
Na natječaju koji je organizirala udruga Centralna jedinica prijavljeno je 117 radova iz svih gradova Hrvatske od kojih je odabrano ukupno 64. Kako ni to nije bilo dovoljno da prekrije cijeli zid, neki od članova žirija u sastavu akademik Ivan Kožarić, dizajner Mirko Ilić, predsjednik HDLU-a Josip Zanki, arhitekt Krešimir Rogina, ilustratorica Dunja Janković i glazbenik Damir Martinović – Mrle pozvali su još dvadesetak umjetnika. Tako će se na svojevrsnom ‘hall of fame-u’ novog zida naći i umjetnici Ivan Fiolić, Irena Jukić Pranjić i Igor Hofbauer.
Za razliku od dosadašnjeg isključivo graffiti stila sprej će, čini se, biti rjetka pojava u rukama umjetnika pred zidom sljedećih pet dana, objasnila je Ivana Vukšić iz Muzeja ulične umjetnosti.
– Većina umjetnika su akademsko obrazovani slikari, kipari, grafičari, dizajneri te poznati street artisti poput Pume 34 i Oka. Svaki rad će zbog toga biti poseban i vjerujemo kako će ovo biti najbolja Branimirova do sada – optimistična je Vukšić.
Kako objašnjava, osim mozaika, naljepnica i kolaža iz zida će ‘izrasti’ i 3D skulpture poput onih Studia Rašić ili Krešimira Budena.
No, Muzej ulične umjetnosti ne staje na tome. Projektom dva, naime, planiraju udahnuti život jednom od gradskih prostora/tvornica, koje čeka rušenje te su tamo na četiri mjeseca organizirali Privremenu galeriju.
Treći projekt programa Muzej ulične umjetnosti rezultirat će potpunom sinergijom ulične umjetnosti i grada Zagreba i prebacivanjem fokusa zanimanja s centra na Novi Zagreb. Tako će, u dogovoru sa gradskim službama i stanovnicima pojedinih naselja, jednom godišnje organizirati akcije i odabrane zgrade ukrasiti velikim muralima, skulpturama i instalacijama i tako udahnuti život mnogim neboderima i javnim prostorima, odnosno zapuštenim naseljima.
>>> FOTOGALERIJU POČETKA OSLIKAVANJA BRANIMIROVOG ZIDA POGLEDAJTE OVDJE