Zagrebancija

Škole u RH nisu spremne za nastavu od 60 minuta

Autor: Dunja Dulčić 10/3/2011 15:14

Iako su najnovija istraživanja pokazala da u Njemačkoj, ali i drugim europskim zemljama kao što su Italija i Francuska, novi program obrazovanja pri kojem školski satovi u školama traju 60 ili čak 90 minuta donosi dvostruko bolje rezultate učenika, ravnatelj hrvatskih škola ne misle tako. 

U razgovoru s nekima od njih saznali smo kako uvođenje ovakvog programa školovanja, pri kojem i satovi i školski odmori traju duže, nikako ne bi bilo moguće, niti su uvjereni da bi to bilo dobro za djecu. Riječ je o tome, kako tvrde, da djeci lako pada koncentracija  pa je optimalno trajanje školskog sata 45 minuta.

Nikica Mihaljević, ravnatelj O.Š. dr. Ante Starčevića, rekao nam je kako mu se ne čini najboljom odlukom da školski satovi traju 60 minuta jer, gledajući strukturu sata, 45 minuta je sasvim dovoljno.

– Smatram kako učenici ne mogu održati koncentraciju duže od tih 45 minuta kad se usvaja novo gradivo, a pogotovo učenici koji pohađaju niže razrede osnovnih škola. Međutim, kako idu prema višim razredima, smatram da bi bilo moguće pomalo povećati minutažu sata – istaknuo je Mihaljević. Dodao je kako vjeruje da tada učenici ne bi gubili koncentraciju, no kako kaže, najbolje za njih bilo bi ipak ostaviti tradicionalno trajanje školskog sata.

Razgovarajući s ravnateljem Božom Margetićem, iz O.Š. Vrbani, doznali smo da on osobno kako je 45 minuta trajanja školskog sata idealno jer svoj djeci nisu svi predmeti jednako zanimljivi i treba im omogućiti da se odmore i pređu na novi predmet koji će im možda biti zanimljiviji.

– U našoj smo školi uveli probne blok-satove matematike, no to se pokazalo izuzetno teško za djecu i ubrzo smo ih ukinuli te se vratili na uobičajenu satnicu – kazao nam je Margetić.

Njegova kolegica Ljiljana Piškor, ravnateljica O.Š. Trnsko, s druge strane smatra kako povećanje minutaže sata ne bi bilo loše, ali je u Hrvatskoj trenutno neizvedivo.

– Hrvatske škole zbog načina održavanja nastave nisu spremne za provođenje programa sa satnicom od 60 minuta – istaknula je Piškor, dodavši kako, pri ovakvom načinu nastave koji se do sada provodio u Hrvatskim školama, nema mjesta za produživanje satnice jer djeci brzo i lako pada koncentracija.

– Kada bi se smanjili razredi i uveo radionički i istraživački tip nastave, bilo bi moguće provesti i program sa satnicom od 60 minuta i tada bi djeca imala bolje rezultate i nastava bi za njih bila zanimljivija,a bez toga nebi bilo nikakvog efekta od produžetka školskih satova – zaključila je Ljiljana Piškor.

 

Exit mobile version