Zagrebancija

Skokovi u vodu postaju sve više prepoznat sport

Autor: Ivana Šimac 5/23/2014 16:24

Skokovi u vodu su natjecateljski sport u kojem je cilj skakača što efektnije, uz prezentaciju akrobatskih i gimnastičkih elemenata tijekom skoka, skočiti u vodu s povišenog mjesta. Skokovi u vodu su standardni olimpijski sport iako se često izvode i kao rekreacijska zabava na prirodnim ili umjetnim kupalištima. Mi smo provjerili koliko je spomenuti sport zastupljen u Zagrebu i Hrvatskoj i otkrili da i tu skrivamo velike talente.

– Sport je proteklih pet – šest godina zaista puno porastao. Kada sam ja počela trenirati 1996., to je zaista bio jedan mali sport, za kojega većina nije niti znala da se može trenirati, bio je dosta nerazvijen. U posljednje vrijeme smo porasli, od rezultata, do broja natjecatelja. Trenutno u Zagrebačkoj županiji trenira ukupno pet klubova, sveukupno na razini Hrvatske brojimo devet klubova. Mislim da nikada nije bio veći broj zainteresiranih, tako da idemo jednim dobrim stopama naprijed – ispričala nam je uvodnu priču ovoga sporta Petra Balog, danas trenerica, nekada i samam natjecateljica u ovome sportu.

Dvije su osnovne discipline skokova u vodu: skokovi s odskočne daske te skokovi s tornja. Skokovi s odskočne daske izvode se s elastične daske koja prilikom odraza daje dodatni impuls skakaču čime se postiže viši i energičniji skok. Koje su točno discipline, s kojih visina skaču i kakvi sve skokovi postoje objasnili su nam profesionalci.

– Na bazenima Zimsko plivalište Mladost imamo odskočnu dasku na jednome metru, imamo skakaonicu na tri i toranj na pet metara, a ljeti se selimo na Šalatu gdje imamo toranj od deset metara – kaže trenerica.

Juraj Melša, inače natjecatelj sportskog kluba za skokove u vodu Trešnjevka, proglašen je najboljim mladim sportašem u 2013. godini. Inače upravo ovaj klub slovi kao trenutno najbolje stojeći klub skokova u vodu na prostoru cijele zemlje. Loreni je tek 15 godina, ali ima velike ambicije.

– Prvak sam Zagreba, Hrvatske, seniorski prvak države, prošle godine sam na Europskom prvenstvu ušao u sva tri finala, što do sada nitko nije napravio u ovome sportu kod nas. Sve je počelo nakon što mi je gimnastika postala preteška, pa sam se odlučio iskušati u skokovima u vodu i eto, očito mi ide uspješno – rekao je najuspješniji član ovoga kluba, Juraj Melša.

– Klub za skokove u vodu Trešnjevka je protekle tri godine najbolji klub u gradu Zagrebu, a protekle godine, 2013. natjecateljskoj sezoni i u Hrvatskoj. Što znači da imamo najviše osvojenih zlata, što u kadetskoj, juniorskoj, ali i u seniorskim kategorijama. Imamo eto i najboljeg sportaša proglašenog od Hrvatskog saveza za skokove u vodu, Juraja, tako da nam dobro ide – nastavlja trenerica Balog.

Financijska pomoć stiže kada stignu i rezultati. Rezultati su tu, ali financije su, kakvo smo to već navikli čuti, takve da bi mogle biti bolje.

– Kako smo najbolji klub u gradu, naravno da nas financira i Grad Zagreb na mjesečnom nivou preko Zagrebačkog saveza za skokove u vodu. Članovi reprezentacije koji treniraju kod nas imaju i potporu Hrvatskog olimpijskog odbora i s tim se radimo svoj razvojni program, a koji promovira razvoj sporta i mladih sportskih nada u Hrvatskoj tako da se uvijek nekako krpamo, uz roditelje naravno, nekakve sponzore i tako – objašnjava mlada trenerica.

Za sam kraj donosimo vam savjete što biste sve eventualno trebali posjedovati ukoliko biste željeli isprobati ovaj estetski lijep, ali tjelesno naporan, sport.

– Kada dijete krene u ovaj sport, oko pet – šest godina, najvažnije je da zna plivati. Kasnije je važno da stekne hrabrost, jer ponekada osjećate da fizički možete, ali vam glava ne dozvoljava – kaže Petra.

Hrabrost, motorika, izdržljivost, disciplina koja dolazi sama po sebi kroz sport. Sve su to karakteristike ovog sporta kojega je zaista užitak gledati. Stoga se nadamo kako smo i kod vas probudili interes koji bi još više popularizirao ovaj sport.


 

Exit mobile version