Autor:: Tanja Molvarec 6/30/2011 10:30
– Ne smijemo dopustiti zatvaranje ženskih skloništa. Svih sedam skloništa u Hrvatskoj dobiva godišnje ukupno sedam milijuna kuna što je mizerna cifra. Nadam se da će Vlada prihvatiti nacrt prijedloga zakona te da skloništa neće morati prestati raditi – upozorila je Neva Tölle koordinatorica Autonomne ženske kuće Zagreb na tematskoj sjednici Povjerenstva za ravnopravnost spolova.
Tölle je istaknula još jedan problem, a to su pozajmice jer skloništa sredstva za siječanj dobivaju tek u lipnju.
– Skloništa su primorana pozajmiti novac. Nije u redu i da državni tajnik javno govori da trebamo postati dom, pa da bi sve funkcioniralo. U ono doba nas nitko nije to tražio, a kamoli u današnje doba demokracije – kazala je Tölle.
Prema prijedlogu zakona jednu trećinu financira država, jednu trećinu županija i jednu trećinu grad.
Upravo zbog tih problema, napravljen je nacrt prijedloga zakona kojim se utvrđuje način financiranja ženskih skloništa i savjetovališta koje vode organizacije civilnog društva, a koji bi bio bolji od postojećeg modela.
– Ovaj model financiranja jednostavno ne funkcionira. Sredstva za siječanj se dobivaju u lipnju. Na taj način skloništa ne mogu valjano raditi i pružiti adekvatnu pomoć ženama žrtvama obiteljskog nasilja. Organizacije civilnog društva ne utječu na sadržaj ugovora koji potpisuju. Ti ugovori sadržavaju klauzulu prema kojoj financijer, dakle država, može obustaviti ili umanjiti financiranje što nikako nije dobro – istaknula je Sanja Bezbradica Jelavić koja je predstavila nacrt prijedloga zakona.
Sredstva za skloništa se raspoređuju do 10. siječnja za tekuću godinu
Prema tom nacrtu, organizacije civilnog društva bi se financirale iz državnog proračuna, odnosno proračuna grada i županije. Autonomna su skloništa u svojoj verziji zakona predložila da jednu trećinu financira država, jednu trećinu županija i jednu trećinu grad. Također, organizacije civilnog društva mogu putem natječaja prikupljati izvore sredstava. Također, ako jedinice lokalne i područne samouprave ne izvrše svoje obveze plaćanja, iznos sredstava za financiranje skloništa bit će isplaćen iz državnog proračuna. Proračunska sredstva moraju biti odobrena prije početka godine na koju se odnosi, odnosno sredstva se raspoređuju do 10. siječnja za tekuću godinu na koju se odnose.
Skloništa dakako moraju podnositi mjesečne izvještaje o trošenju sredstava s točnim datumima, nazivima, popisima aktivnosti, broju žena žrtava nasilja i slično. Kaznom od 50 tisuća kuna kaznit će se jedinica lokalne i područne samouprave koja ne osigura i isplati sredstva. Ako slučajno prestanu raditi ili ako nisu u mogućnosti nastaviti s radom, organizacije civilnog društva moraju vratiti novac. Prema riječima Tölle, prijedlog je poslan Vladi i adresiran je na premijerku Kosor.
Melita Mulić, predsjednica odbora složila se da se uvede zakonska regulativa jer je zaštita žena od nasilja obveza i odgovornost.