Siromaštvo i prostitucija dovode do ovisnosti

Autor: S.S. 6/26/2014 13:25

Diljem svijeta se 26. lipanj obilježava kao Međunarodni dan borbe protiv zlouporabe droga, a aktivnosti udruge Pragma u projektu “Pomak” koji se provodi uz potporu Ministarstva socijalne politike i mladih, već su sedam godina usmjerene na borbu protiv ovisnosti o cigaretama, alkoholu i drogama.

– Ove godine osobito izražavamo zabrinutost za mlade koji još nisu dovoljno medijski pismeni, a koji redovito putem medija primaju informacije o dvojbenosti štetnosti konzumiranja alkohola – piva i droga – marihuane. Potrebno je mlade osposobiti za kritičko promišljanje svakog medijskog sadržaja – osobito onog koji dobiva značajnu pažnju u promicanju političkih ili ekonomskih interesa pojedinaca, stranaka ili korporacija, a koji u središtu nemaju zdravlje mlade osobe – kažu iz udruge Pragma i dodaju kako istraživanja pokazuju kako s prevencijom ovisnosti treba započeti još u djetinjstvu, školskoj, ali i predškolskoj dobi jer ovisnost djeluje na razvoj ličnosti, zaustavljajući ga i mijenjajući, čime ugrožava tjelesno, duševno i socijalno blagostanje pojedinca, ali i okoline pojedinca.

– Ovisnost o psihoaktivnim tvarima povezana je i s drugim društvenim problemima kao što su siromaštvo, nezaposlenost, prostitucija, kriminalitet… Znatiželja i utjecaj vršnjaka najizraženiji su upravo kod mladih te je stoga preventivno djelovanje temeljeno na zadovoljenju njihovih potreba, educiranju i zabavi i više nego potrebno.

Prevencijski programi trebali bi osnaživati zaštitne čimbenike i smanjivati utjecaj rizičnih čimbenika. Zaštitni su čimbenici povezani sa smanjenom vjerojatnošću uporabe sredstava ovisnosti, dok su rizični čimbenici oni koji uporabu sredstava ovisnosti čine vjerojatnom.

Roditelji i stručnjaci trebaju smanjivati ili sprječavati čimbenike rizika: povučenost i sramežljivost ili agresivno i impulzivno ponašanje djece i mladih, loše akademsko postignuće; nedostatan i loš nadzor roditelja, izloženost korištenju sredstava ovisnosti od strane roditelja ili braće/sestara; loši obiteljski odnosi; nejasna ili nepostojeća politika škole koja podupire nekorištenje sredstava ovisnosti, dostupnost droga i alkohola u školi i oko nje; nedostatak akademskih i/ili rekreacijskih programa za djecu i mlade u izvanškolskom vremenu i vikendima.

Pragma osobito radi na jačanju i uspostavljanju čimbenika zaštite, npr. na razvoju socijalne kompetencije, kontrole impulsa, visokoj razini motivacije; kohezije unutar obitelji, brige i podrške; jačanju snažne veze roditelj-dijete i dosljedne roditeljske supervizije i discipline; jasnim normama protiv zlouporabe – povezanost s vršnjacima konvencionalnih stavova, dosljedne i jasne norme i poruke u zajednici koje podupiru nekorištenje sredstava ovisnosti.

Više informacija pronađite na internet stranicama udruge Pragma.