Autor: 3/14/2011 10:07
Sindikalni predstavnici u Holdingu nikako ne mogu stvoriti zajednički stav s kojim bi izišli na pregovore za novi ankes kolektivnog ugovora. Naime, Uprava traži smanjenje božićnica i regres na ukupni iznos od 2500 kuna. Dio sindikalista bi pregovarao dok drugi dio to odbija te inzistira na postojećim pravima.
Jedan dio razlika unutar sindikata proizlazi iz činjenice da Holding nije homogena firma te da postoje razlike od podružnice do podružnice. Dio sindikata koji su uglavnom okupljeni u Koaliciju sindikata te Novi sindikat na čijem je čelu Mario Iveković spremni su sjesti s Upravom za zajednički stol i pregovarati. S druge strane sindikalci okupljeni u Koordinaciju još uvijek to ne žele. Sindikalci su jedinstveni u jednome, a to je da nema pregovara o božićnici za prošlu godinu te da sve što je do sada obećano mora biti izvršeno.
U Koaliciji ističu kako su svjesni teške situacije u Holdingu te da je nužno postići dogovor
Koalicija je spremna na pregovore jer kako kažu njihovi predstavnici nužno je biti realan u ovome trenutku te krenuti u pregovore. Dodaju da nema smisla inzistirati na svim pravima budući da je upitno ima li Holding uopće novaca da ih ispoštuje. Za njih je puno važnije da se krene u pregovore te smanjivanje radničkih prava uvjetuju nekim drugim ustupcima. Kako navode tražit će da se definiraju otpremnine, maksimalne plaće, vrati pravna osobnost podružnica…
S druge strane Koordinacija nema definirani stav oko pregovora s Upravom. Sindikati okupljeni u ovu udrugu nekoliko puta su se sastali, ali nakon višesatnih dogovora nisu uspjeli usuglasiti stavove. Naime, kako neslužbeno doznajemo problem predstavlja dio sindikalaca koji imaju tvrdi stav da radnici nisu krivi za teško stanje u Holdingu te da Uprava mora poštivati postojeći kolektivni ugovor.
Kako su nam rekli u Koordinaciji dio njihovih članova jednostavno ne vjeruje ovoj Uprave. Boje se da nakon što oni pristanu na smanjivanje Uprava neće izvršiti svoj dio pogodbe. Ovaj dio sindikata puno je radikalniji te prijeti štrajkom ukoliko plaća ne bude isplaćena. Zanimljivo je da iako su sinidkalci iz Koordinacije svjesni situacije u Holdingu nemaju odgovor na pitanje što dalje niti imaju li kakav konkretan prijedlog. Oni ističu da nije njihov posao osmišljati strategiju za spas firme već da je to zadatak Uprave koja za to prima plaću.
Koordinacija ne vjeruje Čoviću da će ispuniti obećanja
U ovim zahtjevima najglasniji su sindikalni predstavnici iz ZET-a koji praktički ne žele pregovarati te traže da se radi po postojećem kolektivnom ugovoru. ZET-ovci ne žele pristati ni na to da se otpremnine isplaćuju po prosjeku firme jer njihovi radnici su bolje plaćeno od ostatka Holdinga. Kako su nam u razgovoru napomenuli neki od sindikalista koji se ne slažu s njima, ZET-ovci zapravo žele da se vrate stara vremena kada je Holdingom upravljao gradonačelnik Milan Bandić.
Upravo kada se pitaju sindikalni predstavnici tko je kriv za teško stanje u Holdingu dolazi do prave podjele. Sindikalisti okupljeni u Koaliciju ne sumnjaju da je jedini krivac Milan Bandić ističući kako je za njegove vladavine osmišljen Holding kojeg nazivaju promašenim konceptom. Dodaju kako je on naložio povlačenja velikog broja loših poslovnih poteza zbog čega je danas Holding prezadužen. Kao dodatni krimen gradonačelniku stavljaju odluke u posljednjih godinu dana, otkako je izgubio vlast nad Holdingom, kojima je oduzeo poslove ovoj tvrtci čime je ozbiljno ugrozio njihovo poslovanje. Iako imaju zamjerki prema Ivi Čoviću, predsjedniku Uprave, jer sporo povlači poteze te ne rješava probleme oni ne žele ići protiv njega jer znaju da bi na taj način ‘odigrali’ za Bandića. Čović je za njih manje zlo. Ističu kako ne žele štrajkati jer bi od kaosa u gradu najviše koristi imao Bandić.
Koordinacija s druge strane traži da ova Uprava ode jer smatraju kako oni ništa neće riješiti te da vuku firmu na dno. Ističu kako je riječ o političkim kadrovima koji nisu sposobni voditi posao. Kao što smo rekli najveći otpori prema postojećoj upravi je unutar sindikata ZET-a koje neki optužuju da su zapravo Bandićevci te da rade prema njegovim napucima. Kao dokaz tome navode kako oni najviše prijete štrajkovima. Ove optužbe da su ‘Bandićevci’ posebno se odnosi na starije sindikalne vođe iz ZET-a koji su prijašnjih godina odlično surađivali s gradonačelnikom. Ostali sindikalisti ih optužuju da bi bili najsretniji kada bi ih se izdvojilo iz Holdinga te dalo na dalo na upravljanje Gradskoj upravi.
Kako će se rasplesti situacija na sindikalnoj sceni još nije sigurno. Naime u Koordinaciji se još uvijek lome koplja oko toga koji pristup treba zauzeti. Dio njihovih članova traži da se pregovara s Upravom dok dio to odbija.
Pravo je pitanje koliku zapravo podršku radnika ima koja od grupacija. Jedni i drugi tvrde da imaju većinu no s obzirom da članstvo nije već neko vrijeme revidirano stvarno stanje je upitno.