Zagrebancija

Sindikati HT-a idu u štrajk u slučaju otpuštanja

Deutsche Telekom

Autor:: Sarah Srdar 1/10/2012 15:46

Sindikati Hrvatskog Telekoma već par mjeseci upozoravaju Upravu HT-a kako će se suprotstaviti masovnom otpuštanju radnika te tvrtke u ime osiguranja profita većinskom vlasniku. Hrvatski Telekom je najprofitabilnija tvrtka u regiji koja unatoč teškoj situaciji ostvaruje zavidne rezultate u poslovanju, a radnici koji ostvaruju te rezultate poslovanja, po mišljenju Uprave HT-a, zaslužili su otkaze, tvrde sindikati.

– Da tehnološkog viška u Hrvatskom Telekomu nema dokazuje nekoliko činjenica. Imamo zaposleno 1.102 studenta i 112.000 prekovremenih sati. To niti jedna druga kompanija nema, a uz to je HT ostvario i enormnu dobit u iznosu od preko dvije milijarde kuna, a s druge strane otpuštaju se radnici koji su tu dobit zaradili – rekao je Ivan Majdak, tajnik Sindikata radnika Hrvatskih telekomunikacija.

I mali dioničari podržavaju sindikate

Uprava Hrvatskog Telekoma mora većinskom vlasniku Deutsche Telekomu i ostalim dioničarima isporučiti profit veći nego prošle godine, a na konferenciji je i Udruga malih dioničara HP-a i HT-a izrazila svoju zabrinutost i neslaganje s najnovijim odlukama i namjerama Uprave Hrvatskog telekoma. Rekli su kako im je cilj, kao i svakom drugom dioničaru veći profiti i što veća zarada na dionicama, no kako su i oni građani Republike Hrvatske i u stvaranju toga profita ne mogu prihvaćati metode i način na koji ga ostvaruje Uprave HT-a.

– U ovom trenutku je jasno kako se radi na uštrb usluge jer ovolika brojka studenata i prekovremenog rada dokazuje kako potrebe za poslom i radnicima ima, ali se to pokušava riješiti na drugi način – objasnio je Krešimir Sever, predsjednik Nezavisnog hrvatskog sindikata i dodao kako će ova visoko profitabilna kompanija iskrcati preko 600 ljudi Hrvatskoj na skrb.

Sveukupno prestaje raditi preko 600 radnika

U vrijeme kada je Deutsche Telekom kupio kompaniju, u Hrvatskim telekomunikacijama radilo je 11.400 radnika, a u međuvremenu je zaposleno barem 1.000 novih radnika, pa HT danas broji 5.723 radnika, tvrde sindikalisti. Problem je u tome što Uprava Hrvatskog Telekoma nema ideju kako stvoriti nove usluge, kako ih ponuditi korisnicima, kako poboljšati kvalitetu rada i učinkovito organizirati kompaniju, a jedini spas vide u rezanju troškova otpuštanjem radnika, tvrde sindikati i dodaju da osim 450 radnika koje će se proglasiti tehnološkim viškom, njih više od 200 neće dobiti produljenje ugovora o radu na određeno vrijeme.

– Samo smanjenjem vrijednosti dionice za jednu kunu, sačuvalo bi se 600 do 700 radnih mjesta. Prema tome ima i drugih mogućnosti rezanja prihoda osim otpuštanja radnika – kazao je Juko Cikojević, predsjednik Hrvatskog sindikata telekomunikacija.

Prosvjedna šetnja Zagrebom 19. siječnja?

Sindikalne akcije i prosvjedne aktivnosti svih radnika Hrvatskog Telekoma najavljene su ukoliko Uprava HT-a u dogovoru sa sindikatima ne odustane od odluke o otpuštanju tolikog broja radnika. Kazali su kako je za njih prihvatljiva ideja o otpuštanju do 200 radnika, a kao prvu prosvjednu aktivnost, sindikati su najavili prosvjednu šetnju gradom 19. siječnja, no o datumu se još dogovaraju.

– Mi smo danas ovdje jer stvarno želimo spasiti Hrvatski Telekom koji je iznutra strašno bolestan. Nazovete Službu za korisnike i ne možete riješiti osnovne probleme. To su problemi koji odvlače korisnike od nas i smanjuju prihod te stvaraju negativnu sliku o tvrtki u javnosti. Htjeli smo ove sve probleme riješiti mirnim putem, pružili smo ruku pomirenja ali s druge strane te ruke nema. Nažalost, za sve ovo što će se događati u toku ovog mjeseca i dalje odgovorna je isključivo Uprava HT-a i većinski vlasnik koji su nas doveli do točke gdje drugog izbora nemamo. Mi moramo na ulice, mi moramo početi raditi štetu i uništavati ono što su mnogi od nas izgrađivali 20 do 30 godina – zaključio je Mato Nađ, dopredsjednik Republičkog sindikata radnika Hrvatske.

 

Exit mobile version