Autor: S.M. 4/11/2013 11:49
Muzej grada Zagreba i Francusko veleposlanstvo u Hrvatskoj u suradnji s Odborom za informiranje i povezivanje za arheologiju, istraživanje i vrednovanje industrijske baštine (CILAC) organiziralo je dvodnevni simpozij Industrijska baština: od prepoznavanja do prenamjene
Prilikom otvorenju skupa Vinko Ivić, ravnatelj Muzeja grada Zagreba istaknuo je kako je cilj je skupa postaviti pitanja o prepoznavanju i korištenju industrijskog naslijeđa, propitati modele upravljanja paleoindustrijskim kompleksima te predstaviti projektne ideje i načine financiranja prenamjene lokaliteta i pojedinih objekata, posebno putem fondova Europske unije.
– Skup će sudionicima omogućiti usporedbu sustava zaštite i načina korištenja industrijske baštine u Francuskoj i Hrvatskoj – kazao je Ivić.
Ovaj simpozij dio je šireg projekta Zagrebačka industrijska baština: povijest, stanje, perspektive koja je započela 2009, a trajat će do 2014. Cijelom projektu priključio se Grad Zagreb koji će biti nositelj budućih projekata iskorištavanja ovih starih industrijskih objekata.
Tako je Jelena Pavičić Vukičević istaknula da Zagreb ima bogati industrijsku baštinu koja se treba staviti u turističku i kulturnu funkciju.
-Mi prema toj baštini imamo dvojake emocije. S jedne strane se grad deindustrijalizira zbog čega se gube radna mjesta i smanjuje bruto društveni proizvod, no s druge strane dobivamo vrijedan prostor koji možemo koristiti za kulturne i turističke svrhe – rekla je Pavičić Vukićević
Stručnjaci iz Francuske i Hrvatske 11. travnja održat će izlaganja na četiri teme (prepoznavanje i vrednovanje – politika i mehanizmi zaštite – lokalni pristupi prenamjeni – projekti prenamjene i financiranje), nakon kojih slijedi okrugli stol. Drugog dana skupa, 12. travnja, predviđeno je stručno vodstvo gradom koje će obuhvatiti nekoliko značajnih industrijskih kompleksa s baštinskim obilježjima.