Zagrebancija

Sex na ex! O meni brine MZOŠ – neprocjenjivo!

Autor:: G.B. 11/19/2010 13:02

Uličnu akciju Sex na ex! O meni brine MZOŠ – neprocjenjivo! organiziraju CESI i Inicijativa mladih u subotu, 20. studenog 2010. od 11 do 13 sati na Cvjetnom trgu kod Preradovićeve ulice.

Kako bi još jednom upozorili na propuste institucija u obrazovanju i informiranju mladih o seksualnosti, postavit će stup srama koji će ilustrirati riječima i slikom nedostatak i neprimjerenost informacija o seksualnosti i reproduktivnom zdravlju u školskim udžbenicima.

Kampanju su podržale i na akciji će sudjelovati poznate osobe, pjevačica i voditeljica Ida Prester, pjevačica grupe Elemental Remi-Mirela Priselac i glumica Ana Begić.

Na akciji će studenti i učenici dijeliti promotivne materijale kampanje – letke, podmetače za čaše, kalendare, bedževe i kape te razgovarati sa vršnjacima o važnosti odgovornog seksualnog ponašanja. Isto tako prolaznici će imati mogućnost provjeriti svoje znanje o seksualnosti putem kratkog kviza.

– Mladi tek pred kraj osnovne škole saznaju kako se zovu njihovi spolni organi, a o temama kao što su orgazam, oralni i analni seks ili što je spolni odnos ne saznaju ništa tokom cijelog školovanja. Podučava ih se da su djeca nastala medicinski potpomognutom oplodnjom “klonovi” i da se “mogu osjetiti usamljena među normalno rođenom djecom” (V. Šipuš: ETIKA, udžbenik za 4.razred gimnazije, ŠK, 2001., str.84). te da je homoseksualnost “stvar ukusa” (Vesna Šipuš: ETIKA, str.47). Nakon što je Hrvatska dobila ukor od Europskoga odbora za socijalna prava zbog homofobije u školskim udžbenicima, sporne su izjave povučene iz udžbenika, a problem homofobije riješen je tako da se kroz sadržaje udžbenika uopće ne spominju ljudi različitih seksualnih orijentacija – napominju organizatori akcije.

– MZOŠ nastoji sakriti istinu od međunarodne javnosti o svojoj ulozi u neuspješnom procesu uvođenja programa seksualnog/zdravstvenog odgoja i obrazovanja u škole. UNESCO je u svojoj publikaciji “Levers of Success”, studije slučaja nacionalnih programa seksualne edukacije namjeravao objaviti i studiju slučaja Hrvatske. Međutim MZOŠ je vršio snažan pritisak na UNESCO koji je rezultirao time da je studija slučaja izbačena iz publikacije. Studija je ukazivala na očitu nevoljkost vlasti da preuzme odgovornost za uvođenje seksualne edukacije u hrvatske škole – zaključuju.

 

Exit mobile version