Autor:: Tanja Molvarec 9/5/2010 13:38
Maksimirske coprnice koje su miješale tajne napitke, upaljene baklje duž Zoo vrta i oblijetanje šišmiša iznad glava posjetitelja učinile su ovogodišnju Europsku noć šišmiša posebnim doživljajem. Na niz lokacija građani su mogli sudjelovati u brojnim radionicama poput Šišmiša ribolovca ili Spretnog šišmiša. Naime, šišmiši se hrane i ribama i nekim račićima, a ne samo miševima.
Na svakom koraku edukatori su iznosili zanimljive činjenice o ovoj vrsti koja je meta brojnih predrasuda, ali i koja izumire. Naime, to je posebno istaknuto na Groblju izumrlih šimiša gdje je jasno vidljivo da je do sada izumrlo već šest vrsti.
Šišmiši oprašuju vaniliju i banane
U ne tako strašnoj kući Zagrepčani su se mogli još bliže upoznati sa životima šišmiša pa smo tako doznali da imaju zanimljiv način parenja. Primjerice, do parenja dolazi u jesen no muške spolne stanice miruju u ženskinom tijelu sve do proljeća. Također, zanimljiva je činjenica da šišmiši oprašuju datulje, vaniliju, banane i mogu živjeti do 30 godina.
Šišmiši se hrane noću i potpuna je predrasuda da su slijepi… priča jedan od vodiča grupi koja se spremila u potragu za šišmišima pomoću bat detektora.
I dok im šišmiši nadlijeću glave pa neka djeca čak i vrište, edukatori smireno pričaju o ovim zanimljivim životinjama i posebno ističu šišmiša potkovara koji ima nos u obliku potkove. Ispušta zvuk kroz nos i dok zvukove nekih šimiša čujemo kao suho kapanje ili pucketanje, potkovari se glasaju poput cvrkutavih ptičica.
I dok je upravo u ovoj grupi bilo najviše zainteresiranih ni ostale radionice nisu bile zanemarene pa su se neki okušali i u radionici Spretni šišmiš. Tamo je naime trebalo proći nekoliko metara kroz bijele isprepletene konope bez da se dodirne zvonce. Neki su mogli i zaigrati igru ´Uhvati šišmiša ako možeš`. Edukatorica je pokazivala jednoj djevojčici kako uhvatiti šišmiša što joj je naposljetku i uspjelo, ali je bila riječ o plišanoj igrački. No svejedno je izazvalo oduševljenje među malim posjetiteljima.
Iako nas uz šišmiše vežu većinom neugodne rekacije, ovaj događaj je uvelike pridonio razbijanju nekih predrasuda. Pokazao je to i velik broj zainteresiranih posjetitelja koji su kupovali i suvenire poput majica za 50 kuna ili pak šalica za 35 kuna kako bi imali uspomenu na ovu noć.
Europska noć šimiša obilježava se u 30-tak europskih zemalja pod krovnom organizacijom Eurobats. Cilj ovog događanja je podiznje svijesti o potrebi očuvanja šišmiša i njihovoj korisnosti. Primjerice, šišmiš u jednoj noći može pojesti do sto komaraca.
Dođite i naučite koji trik, pozivao je mađioničar Vladimir Štimac mališane da se okušaju kao mađioničari. I dok su se oni bavili iluzijama, u pozadini su odjekivali bubnjevi na bubnjarskim radionicama i uarali ritam Afrike.