Autor: Ivana Šimac 11/17/2014 15:46
SEETehnology je međunarodni projekt u koji se uključila i Hrvatska. Upravo spomenuti projekt potiče mlade intelektualne snage, koje izlaze s fakulteta, da nauče kako spojiti teoriju i praksu i više od svega kako biti konkurentni na sve širem globalnom tržištu.
– SEETehnology predstavlja kraticu od “South Eastren Europe Tehnology”, odnosno tehnologija Jugoistočne Europe. Projekt se financira od strane Europske Unije, vodeći partner je Sveučilište u Mariboru, ali objedinjuje i Italiju, Austriju, Mađarsku i Bugarsku. Kod nas je voditelj projekta Sveučilište u Zagrebu, a sve se odvija na Prirodoslovno matematičkom fakultetu. Cijela svrha je učini lakšim prijenos ili transfer tehnologije, znanja, ideja sa sveučilišta prema malom i srednjem poduzetništvu – objašnjava voditelj projekta i profesor na geografskom odsjeku PMF-a, Zoran Stiperski.
Način funkcioniranja ovoga projekta temelji se na razrađenom i već postojećem modelu koji se pokazao kao funkcionalan u velikom dijelu svijeta.
– Vodimo se prema finskom modelu Demola. To su Finci osmislili još 2008. godine. Jedan vrlo zanimljiv model gdje studenti, različitih fakulteta imaju projekt koji traje oko tri mjeseca, a onda taj projekt izlažu i malim i velikim kompanijama,ovisno za koga je namijenjen, a ove ga ukoliko su zadovoljne studentskim idejama, otkupljuju – nastavlja Stiperski.
Rješenje može biti tehnološko, marketinško, i ono se naravno otkupljuje, pa se upravo na ovaj način stvara pojam o jačanju konkurentnosti još i prije nego stupite na grubo tržište kapitala.
Stvaralački potencijali nalaze se u svakome od nas, samo je stvar preoblikovati ih u riječi, djelo. Najviše koristi od ideja radnika može izvući sam poslodavac ukoliko ih želi saslušati, jer najpoznatije i najbogatije svjetske kompanije upravo su slušajući svoje zaposlenike i potičući njihovu kreativnost postigle visok godišnji profit. Evo i primjera kako studenti svojim idejama mogu izvući i poslovanje vrlo ozbiljnih poslova.
Projekt je tek došao u Hrvatsku, barem takav i da se temelji na finskom modelu. Zasada, Stiperski poručuje “Nisu Slovenci ni Finci ništa kreativniji od nas”, samo treba poticati na promišljanje, a to je zadaća državnih institucija koje bi i nakon poticanja trebale mladima omogućiti da na tržište lansiraju svoju ideju. Prijaviti se mogu svi studenti, osobno na PMF-u.