Zagrebancija

SDP-ova vijećnica ima samo osnovnu školu

Autor: Valentina Jarnjak 11/9/2011 10:06

Svake godine ponovno se aktualizira tema premalih ovlasti Vijeća gradskih četvrti te premalih iznosa koji se godišnje slijevaju u četvrti iz gradskog proračuna, a koji variraju između sedam i 27 milijuna kuna, i njima raspolažu upravo vijećnici u gradskim četvrtima.

Pitanje koje se postavlja je postoje li kriteriji pri kandidiranju pojedinaca na stranačkim listama, osim lojalnosti političkoj stranci, odnosno je li predsjednicima političkih stranaka bitno obrazovanje kod kandidata koje predlažu na izborima.

Ekipa portala Zagrebancija.com i Jabuke TV istražila je do kojeg stupnja seže obrazovanje izabranih vijećnika, koji predstavljaju između 12 i 75 tisuća građana, ovisno o gradskoj četvrti.

Naime, grad Zagreb podijeljen je na 17 gradskih četvrti u čijim vijećima sjedi ukupno 283 vijećnika koji su birani na lokalnim izborima, po istim pravilima i principu kao i gradski zastupnici. Koliko se uopće zna o tome tko su vijećnici koji zastupaju građane u njihovim gradskim četvrtima i koje su njihove kvalifikacije?

Naime, od Službe za mjesnu samoupravu dobili smo podatke u kojima je vidljivo kako jedna vijećnica ima završenu samo osnovnu školu. Iako nam predsjednik Vijeća nije želio otkriti o kojem vijećniku je riječ, kao ni sama Služba za mjesnu samoupravu, saznali smo da je ta vijećnica Slavica Marinković. Kako doznajemo, Marinković je vijećnica u gradskoj četvrti Pesčenica – Žitnjak čiji je godišnji proračun 13 milijuna kuna, a u Vijeće je izabrana na listi SDP-a.

Davor Bernardić, predsjednik zagrebačkog SDP-a, na upit smatra li društveno odgovornim omogućiti osobi s osnovnom školom da raspolaže s 13 milijuna kuna gradskih poreznih obveznika, odgovorio je kako u tome ne vidi ništa sporno.

– SDP je stranka svih građana i upravo zbog toga ne vidim nikakav problem u činjenici da jedna od naših vijećnica ima završenu samo osnovnu školu. Nama je bitno da predstavljamo sve građane, pa tako i one s osnovnom školom, i upravo zato i jesmo najjača stranka – istaknuo je Bernardić.

‘Bitan je ugled vijećnika, a ne škola’

Margareta Mađerić iz zagrebačkog HDZ-a ukratko nam je rekla kako o mjestu na listi ovisi puno čimbenika, od kojih je obrazovanje samo jedan u nizu, ali je njenoj stranci ipak bitnije koliko je čovjek prihvaćen i cijenjen u svojoj sredini te koliku podršku birača uživa, više od samog formalnog obrazovanja.

O cijeloj temi razgovarali smo i s Darinkom Kosorom, predsjednikom HSLS-a ,koji isto kao i Mađerić misli da je podrška birača bitnija od obrazovanja.

– Osobno mislim da je potpuno nebitno kakvo obrazovanje ima vijećnik u gradskoj četvrti jer njihove su ovlasti minimalne. Oni su na tom položaju samo kao potpora predsjedniku Vijeća pa ako u Hrvatskom saboru i u Gradskoj skupštini možemo imati zastupnike koji pričaju gluposti ili uopće ne pričaju, onda i u Vijeću neke gradske četvrti može biti i osoba sa završenom osnovnom školom. Svatko je sposoban za sudjelovanje u donošenju odluka – zaključio je Kosor.

Nakon razgovora s vodečim političarima nekih stranaka, dolazi se do zaključka kako bilo tko i bilo gdje može zastupati građane i, premda je točna činjenica da su svi oni izabrani upravo od strane građana, točno je i da izbor kandidata nude upravo čelnici političkih stranaka koji slažu kandidacijske liste te samim time trebaju i preuzeti odgovornost za osobe koje se na tim listama nalaze.

Ironija se pojavljuje u trenutku kada se upravo za gradske četvrti traže veće ovlasti ali se, smatraju pojedinci, ne obraća se pažnja na kvalitetu biranih vijećnika jer gradske četvrti ionako nemaju nikakve ovlasti.

 

Exit mobile version