Autor: 6/17/2010 17:33
Godinu dana je prošlo otkako je formiran ovaj saziv Gradske skupštine. Ovo razdoblje obilježili su zategnuti odnosi na relaciji Gradska skupština – gradonačelnik Milan Bandić. Sukobi su se intenzivirali otkako je Bandić izbačen iz SDP-a.
Meić zadovoljan međustranačkom suradnjom
Jurica Meić iz SDP-a je zadovoljan prvom godinom i misli kako Skupština izvrsno funkcionira.
– Mislim da kao ekipa dobro funkcioniramo. Pokazali smo da možemo zajedno raditi u interesu građana – kazao je Meić.
On je istaknuo kako se često znalo surađivati i preko stranačkih okvira kada je to bilo potrebno da se riješe krucijalni problemi.
Mesiću SDP kriv za probleme u gradu
– Umjesto toga ovaj saziv obilježili su sukobi i ratovi između skupštinske većine i gradonačelnika – kazao je Mesić.
On je istaknuo da se zbog tih prepucavanje ne rješavaju pravi problemi u gradu kao što je Holding, ekologija, gospodarenje otpadom, promet i druge teme koji opterećuju grad.
– Zastupnici HDZ-a će i dalje artikulirati volju i želju građana za promjenama – zaključio je Mesić.
Dragan Kovačević iz HNS-a je naglasio da ovaj sadašnji saziv ima vrlo kvalitetan kadar kada je riječ o stručnoj spremi.
Kovačević: Sukob mora završiti na ovaj ili onaj način
– S druge strane radi se pod teškim uvjetima. Posebno nakon što se gradonačelnik kandidirao za neke druge funkcije zbog čega je došlo do konflikta između izvršne i zakonodavne vlasti u gradu – kazao je Kovačević. Za njega je prva godina mandata bila uspješna ali se boji da će druga biti vrlo teška zbog sukoba između zakonodavne i izvršne vlasti.
– Ovaj sukob će se morati riješiti na jedna ili drugi način – zaključio je Kovačević.
Vuletić: SDP-ova želja za vlašću generira sukobe
– Problemi su nastali zbog unutrašnjih odnosa u SDP-u koji su kulminirali izbacivanjem Milana Bandića. Ovaj sukob doveo je do toga da Gradska skupština danas ne funkcionira – kazao je Vuletić.
Dodao je da je želja za vlašću SDP-a dovelo do sukoba s Bandićem što je Skupštinu pretvorilo u mjesto gdje se oni sukobljavaju. Vuletić ističe kako je HSS upozoravao da se ne donose brzoplete odluke.
– Kasnije je ta brzopletost prešla u diletantizam tako da imamo odluke koje nisu donijele ništa dobra – rekao je Vuletić.
Za njega je taj diletantizam kuliminirao kada je Trgovački sud odbio upisati novu Upravu i Nadzorni odbor Holdinga.
– Za sve loše odluke krivi su SDP, HSLS, HNS i Kregarova lista koja predstavlja vlast u gradu – zaključio je Vuletić.
Srića: Menadžerski gledano izgubili smo pola godine hodajući na mjestu
– Gradonačelnik je ostao bez podrške u Skupštini i stranke koja bi ga ondje predstavljala – kaže Srića.
Prema njegovom mišljenju vladajući su pokazali želju i toleranciju pruživši ruku suradnje gradonačelniku, no od toga za sada nema ništa. Srića ističe da su sada izišli na vidjelo svi problemi grada koji su nagomilali u proteklom razdoblju.
– Izostanak strategije razvoja, rastrošnost, loše kadroviranje, loše vodstvo, loše planiranje su došli na naplatu. No sa dobrim vodstvom koje bi radilo transparentno problemi bi se u roku od par godina mogli razriješiti – kaže Srića.
On drži da se sve odluke donose usporeno zbog zategnute političke situacije na relaciji Skupština – gradonačelnik. Prema njegovoj procjeni izgubljeno pola vremena na čekanje.
Holjevac: Sporo se rješavaju problemi u Holdingu
– Ako to menadžerski gledamo onda smo izgubili pola godine hodajući na mjestu – kaže Srića.
No kaže da situacija s političke strane nije idealna, ali ni toliko katastrofična kako je neki nastoje prikazati. On se sjeća situacije prije 10-ak godina kada je po njemu bilo puno više politikantstva i neprincipijelnosti.
– Prilikom rekonstrukcije te tvrtke treba prvo saslušati direktore podružnica jer sigurno oni imaju što reći o tome – kazala je Holjevac.
Za nju je problem sporost kojom se vuku potezi, kako u Holdingu tako i u Skupštini. Prema njenom mišljenju trebalo je ranije poslati odluku o imenovanju nove uprave i Nadzornog odbora na Trgovački sud kako bi se testirala legalnost.
– Da se to ranije napravilo prije bi se uočili nedostatci u statutu pa bi ga i ranije izmijenili – zaključuje Holjevac.