Autor: 11/2/2010 0:32
Dosadašnji model financiranja komunalne infrastrukture prema kojemu bi investitor izgradio prometnicu, a Grad mu vrati novac kroz pet godina mogao bi postati stvar prošlosti.
Novac se vraća beskamatno u roku od pet godina
Dosada su investitori mogli sami financirati izgradnju infrastrukture koja nije bila uvrštena u godišnji plan. Nakon što bi dobili suglasnost Grada investitori bi financirali izgradnju, a novac bi dobio nazad u roku od pet godina kada bi ta prometnica bila uvrštena u program izgradnje komunalne infrastrukture.
SDP-ovci su se okomili na ovaj model jer drže da je netransparentan te omogućava investitorima umjesto Grada određuju prioritete izgradnje komunalne infrastrukture. Također problem je i činjenica da se ovim modelom financirali izgradnja prometnica koje ne spadaju u nerazvrstane ceste.
Dodatne kritike su došle jer postoji spor oko zakonitosti modela koji se koristi u Zagrebu. SDP-ovci zato traže donošenje pravilnika koji bi jasno regulirao ovo područje.
– Pogledajte kako je u Zadru to regulirano i kako to dobro funkcionira. Bez obzira što je HDZ tamo na vlasti. Dakle, ugledajte se na HDZ-ovce u Zadru koji su u veljači donijeli pravilnik – kazao je Boris Šprem na sjednici Odbora za statut, poslovnik i propise Vidoju Bulumu na kojem se raspravljalo oko potpisivanja jednog ugovora o financiranju.
U Zadru se javni natječaj raspisuje u roku od 30 dana
Naime, ukoliko Grad i investitor postignu dogovor o ovakvom načinu financiranja investitor mora Gradu uplatiti iznos koji je potreban za izgaranju. Grad nakon toga, u roku od 30 dana, raspisuje javni natječaj. Iznos koji je investitor uplatio za izgradnju se odbija od komunalnog doprinosa.
Po ovakvom modelu investitor ima bitno manju ulogu nego što je to slučaj po „zagrebačkom modelu“. Grad provodi izgradnju komunalne infrastrukture, a kao neka prometnica nije uvrštena u godišnji plan, investitoru se omogućava da uplati komunalni doprinos koji se namjenski troši za njezinu izgradnju.