Sanader: Tko pod drugim jamu kopa, sam pada u nju

Autor: 10/12/2010 12:47

Nekoliko minuta prije 12 sati bivši premijer Ivo Sanader ušao je u Hrvatski sabor, gdje mora dati svoj iskaz saborskom Istražnom povjerenstvu o privatizaciji Ine. Sanader se po ulasku u dvoranu Ivana Mažuranića pozdravio s članovima svoje bivše stranke, Borisom Kunstom i bivšom ministricom pravosuđa Anom Lovrin.

Predsjednica povjerenstva Dragica Zgrebec Sanaderu je napomenula kako u svom svjedočenju mora govoriti istinu.

-.-prtSc NOVA TV-.-Sanader je svoje svjedočenje započeo pričom kako je imao informacije da je Ina bila 2007. pred stečajem i da je bilo problema s isplatom plaća. Dodao je kako je vjerojatno više čimbenika utjecalo na takvo stanje u Ini, a ponajviše kriza.

– Bilo je riječi o tome da je vodstvo Ine vjerojatno kupovalo naftu kad je cijena bila viša pa su se stvorile zalihe skupe nafte. Kada je pala cijena, došlo je do velike disproporcije. To su bili glavni razlozi zbog kojih je Ina bila u krizi – rekao je Sanader.

Dodao je kako je došlo do promjene na čelu Nadzornog odbora najveće naftne kompanije jer se u javnosti raspravljalo da ministri, državni tajnici i saborski zastupnici ne bi smjeli biti u više od dva nadzorna odbora.

– Šukeru je određeno da bude u dva nadzorna odbora financijskih institucija, a Polančec za gospodarske institucije. U čitavom nizu poduzeća smo donijeli takve odluke. Ne možete konstatirati jesam li bio zadovoljan načinom poslovanja kompanije, ključni element po kojem sam se vodio bio je posluje li poduzeće dobro ili ne – rekao je.

Na pitanje je li postojao prešutni dogovor da Ina ne plaća trošarine, Sanader je kazao kako je Dragičević to rekao, no Šuker je bio u pravu.

-.-prtSc NOVA TV-.-– Nikakav prešutni dogovor nije bio da Ina ne plaća trošarine. U Vladi smo znali da postoji čitava problematika o tome i Vlada mora voditi računa o tome, ali nismo vršili presing ‘platite trošarine i hajde u stečaj’ – rekao je Sanader.

Napomenuo je kako je dobro pratio što su kolege Linić i Jurčić prije njega govorili te kazao kako se i njegova vlada time rukovodila.

– Kad netko ulaže 25 posto plus jednu dionicu, onda ga uvažavate kao partnera, a ne nekoga s kim idete u rovovsku borbu pa se nadmećete. To je bila politika koju smo mi nastavili s MOL-om i to je bilo u redu – rekao je.

– 17. srpnja 2003. MOL-u je dana jaka pozicija i uvjetovala je buduće događaje. Po tom ugovoru, članak 11, isteklo je pet godina do kada MOL nije smio raspolagati dionicama bez pisane potpore hrvatske Vlade. Taj lock up period je istekao 17. srpnja 2008. godine. Mi smo se našli u situaciji da ta odlična odredba ugovora istječe. To je bio prvi razlog da se učini napor da se tu klauzulu ponovno uvrsti u međudioničarski ugovor. U srpnju 2008. MOL je dao hrvatskim građanima u javnu ponudu da im ukoliko hoće prodaju dionice po 2800 kuna. Hrvatska vlada, koja također ima dionice, tada ne prodaje svoje dionice, ali prodaju građani i Fond hrvatskih branitelja. Tada MOL stječe još oko 22 posto i postaju najveći dioničar – ispričao je je Sanader.

-.-prtSc Nova TV-.-Istaknuo je kako je time Vlada pala ispod 50 posto. Prema ugovoru iz 2003., nakon pada Vlade ispod 50 posto dionica,ona više nije imala pravo na četiri člana nadzornog i upravnog odbora, a to je drugi razlog”, rekao je.

– Tada smo izgubili i pravo na veto na raspolaganje imovinom Ine”, dodao je Sanader.

U novom međudioničarskom ugovoru isposlovali su da MOL ne može raspolagati ili opteretiti dionice Ine bez suglasnosti Vlade na pet godina. Napomenuo je kako je Vlada osigurala pravo prvokupa Ininih dionica, ukoliko bi došlo do neprijateljskog preuzimanja od strane nekog jakog globalnog igrača, a za to je pohvalio Polančeca.

Zgrebec je potom rekla kako je Polančec u svom iskazu rekao da je o svemu izvještava Sanadera, predsjedništvo HDZ-a i Vladu te da je davao izvješća Odboru za zakonodavstvo, ministrima Šukeru i Matulović-Dropulić.

– To je točno – rekao je bivši premijer.

Borisa Kunsta zanimalo je je li Sanader, kad je postao premijer, trošio novac od Ine za razvoj gospodarstva.

– Danas više nisam u politici pa mogu objektivnije govoriti. I mene se pitalo kao šefa oporbe je li trebalo privatizirati Inu. Osobno smatram da dugoročno država nije dobar vlasnik, ali država mora zadržati utjecaj u strateški važnim industrijama. Mi smo zatekli činjenicu da je neposredno prije izbora završila privatizacija. Da je bilo snage, i ovo nije prigovor bivšoj vladi, možda smo mogli Inu postaviti kao regionalnog igrača pa je Ina mogla kupiti neku tvrtku u srednjoj ili istočnoj Europi – ispričao je i dodao kako je deficit bio velik, što je prirodno kod promjene vlasti.

-.-prtSc NOVA TV-.-– Ina je sjajna kompanija sa sjajnim potencijalima. U bivšoj državi je bila jak igrač i sada moramo učiniti sve da tako ostane, skupa s MOL-om – napomenuo je.

Na Kunstovo pitanje kolika bi šteta bila da se ugovor razvrgnuo te jesu li upravljačka prava bila proporcionalna vrijednosti dionica, Sanader je rekao da bi bila pogrešna poruka stranim i domaćim investitorima te loša odluka za nacionalno zajedništvo.

– U Hrvatskoj moramo naučiti da poštujemo kontinuitet. Nije dolazilo u obzir da se raskida ugovor s MOL-om, ali je istina da je on bitno uvjetovao kasniji razvoj događaja – rekao je Sanader.

Šuker nalog o trošarinama ne bi dao bez da se konzultira s premijerom, rekao je Sanader.

– Jeste li bili zadovoljni Polančecovim radom kao šefom NO-a? – upitao ga je Gordan Maras.

– To nije kategorija. Već je li Ina uspješna ili nije uspješna, posluje li dobro, ili ne – odgovorio je Sanader.

– Jeste li bili zadovoljni Šukerom? – nastavio je Maras.

-.-prtSc Nova TV-.-– Vi to pitate iz političkih razloga. Neću odgovoriti – odgovorio je Sanader.

– I to je odgovor. Je li Šuker bio upoznat s dokumentima koji se tiču MOL-a i Ine? – upitao je SDP-ovac.

Sanader je na to odgovorio kako je prije svake velike odluke raspravljalo predsjedništvo HDZ-a i strateški partner. Predsjedništvo je u nekoliko navrata raspravljalo o tome i davalo smjernice Polančecu, dodao je.

– Nema te Vlade i nema tog ministra koji bi za nešto dignuo ruku, a da ne zna o čemu se radi. Ali je li netko bio više ili manje informiran ja to ne znam, ali je svatko bio informiran – rekao je Sanader.

Na Marasovo pitanje je li Šuker govorio istinu, Sanader je rekao kako ne zna, ali on je rekao kako je bilo.

– Znači li to da su Šuker i Kosor sudjelovali na tim sastancima i je li Kosor sudjelovala u završnoj fazi pregovora s MOL-om? – upitao je Maras.

– Da, to je istina, ali u tome ne vidim ništa čudno. Ako je došlo do užeg kabineta i nešto nije bilo u redu, vraća se nazad. Bio sam za to da se Kosor uključi u završnoj fazi i da im pomogne – odgovorio je bivši premijer.

Na pitanje je li sugerirao da se sedam posto dionica iz Fonda branitelja proda u javnoj ponudi, odgovorio je da je bio upoznat s tim, ali nije sugerirao. Napomenuo je kako je smatrao da nema potreba da Vlada prodaje ijednu dionicu MOL-u.

-.-Zvonimira Ivanišević / Zagrebancija-.-– U mojoj Vladi, u obje vlade, Kosor je bila moja prva zamjenica. I svi ključni ljudi, ne samo ona, su sudjelovali u konzultacijama o ključnim političkim odlukama. To je najnormalnije i ne vidim u tome ništa čudno- rekao je Sanader na Marasovo konstatiranje kako je sadašnja premijerka kao predsjednica Fonda branitelja vodila glavnu riječ te je donijela odluku o prodaji dionica

– Jesu li održana dva sastanka, mjesec dana prije vašeg odlaska i mjesec nakon vašeg odlaska, i tko je bio na njima? – upitao je Maras.

– Sastajao sam se kao premijer više puta s različitim sastavom ljudi koje je slao mađarsko premijer. Sastajali smo se u Vladi – rekao je Sanader.

Maras je potom Sanader pitao o plinskom biznisu, na što je Sanader kazao kako je sukob između Rusije i Ukrajine doveo do zastoja isporuke plina u zimskim mjesecima, ne samo u Hrvatskoj, nego u cijeloj istočnoj i srednjoj Europi.

– Ja se točno sjećam koliko još kapaciteta imamo za koliko dana, pa se brojalo. Ključna stvar je, a to još i danas vrijedi da dostava plina ne smije ovisiti hoće li se Rusi i Ukrajinci prestati svađati – rekao je Sanader.

-.-prtSc Nova TV-.-– Odlično je što je Plinacro kupio podzemno skladište plina Okoli i bilo je logično da se ide na to, a plinska kriza bila je okidač za to izdvajanje – kazao je Sanader.

Prvim međudioničkim ugovorom nije bilo definirano da se mora mijenjati, bez obzira što je hrvatska pala ispod 50 posto i nije imala pravo na četiri člana, pa je Marasa zanimalo zašto se išlo u izmjene.

– Donijeli smo svi odluku nakon prezentacija, a ne samo ja. Ja sam objasnio kako ide tijek odlučivanja, pet faza u vladi. Političke odluke donosi vodstvo stranke, nema pojedinačnih odluka. Odakle vi to znate da bi se partneri mogli dogovoriti bez izmjene međudioničkog ugovora – rekao je Sanader.

Na Marasovo pitanje je li bilo favoriziranja MOL-a, Sanader je odgovorio:

– MOL nitko nije favorizirao nego prva Vlada koja je potpisala ugovor. Sve drugo što smo mi radili bio je nastavak toga. Stavili ste nas pred gotov čin. Zašto pred gotovo čin? Jer nismo htjeli uvoditi trećeg partnera. To bi uzrokovalo svađe među partnerima, što se ne bi dobro odrazilo na boljitak i uspješnije poslovanje Ine.. Zamjena dionica je u jednom trenutku bila zanimljiva ideja, upravo na tragu onoga o čemu sam govorio da Ina ne bude samo objekt privatizacije, već i subjekt, da bude i ona vlasnik dionica MOL-a ili nekih drugih dionica. To je bila dobra ideja, ali se odustalo od toga, jer se nije moglo realizirati onako kako smo to mi mislili, da ostvarimo bolju poziciju Ine u regiji – rekao je Sanader.

Marasa je zanimalo je li Sanaderu čudno njegovi dojučerašnji suradnici danas na njega i Polančeca pokušavaju prebaciti svu odgovornost, na što je Kunst upao:

– Do kraja će Maras pitati kakve čarape ima Sanader, ima li potkošulju.

– Slažem se s Kunstom da to nije pitanje o privatizaciji, ali oni nisu prihvaćali sve bespogovorno. Imali smo sastanke. Svatko najbolje zna što je radio. Ja sam sve radio za boljitak Hrvatske i ponosan sam što sam bio predsjednik dvije vlade – nastavio je Sanader.

– Tko pod drugim jamu kopa, sam pada u nju – rekao je Sanader.

Josipu Salapiću (HDZ) je pitao je li Sanader smijenio Šukera iz NO-a, a Sanader je odgovorio da to nije bila smjena.  Na pitanje smatra li da su ministri vjerovali Polančecu kao pregovaraču u ono što je ispregovarao s Molom, aneks ugovora koji nije prošao proceduru, Sanader je odgovorio:

– Pitate me o osobnim osjećajima ministara, kako da ja to znam?

Salapić je pitao smatra li Sanader da ne treba kolektivizirati krivnju, nego krivce izdvojiti s imenom i prezimenom.

– Vi ste postavili jedno hipotetičko pitanje. E na hipotetička pitanja neću odgovorati – zaključio je Sanader.

HNS-ovac Zlatko Koračević pitao je Sanadera je li Šuker na Vladi iznio podatke o stanju u Ini 2008. godine, a Sanader je odgovorio kako on to nije mogao iznijeti jer nije mogao predvidjeti svjetsku krizu.

Na Koračevićevu tvrdnju da je Šuker pred povjerenstvom rekao kako nije bio upoznat s izmjenama međudioničarskog ugovora o Ini, Sanader je upitao zašto bi on komentirao izjave drugih ljudi pred povjerenstvom te da to nije njegova zadaća.

– Iz iskaza Linića i Jurčića nismo čuli ni jednom rječju kako je funkcionirala Vlada, kako je funkcionirao taj savjet, nismo čuli tko je bio član savjeta, je li bilo rasprava oko Ine i Mola. Međuljudski odnosi nisu ozbiljne stvari. Ili ćemo razgovarati o činjenicama ili o folkloru – rekao je Sanader.

Na Koračevićevo pitanje je li upravljanje Inom od strateške važnosti za RH, Sanader je odgovorio potvrdno.

– Ako je za Vladu RH važno da ima strateški utjecaj u Ini, je li mogla smanjiti inicijalnu javnu ponudu ispod 15 posto pa da i dalje bude prvi dioničar u Ini – nastavio je Koračević.

– Ništa Vlada ne bi trebala učiniti da vi niste prodali 25 posto. Sva ova vaša pitanja bi bila irelevantna da nije bilo ugovora iz 2003. koji je vaša stranka potpisala s MOL-om. I sve ovo o čemu vi govorite proizlazi iz ovog ugovora. To je moj odgovor – uzvratio je Sanader.

Na pitanje tko je inicirao odluku o izmjeni diničarskog ugovora, odgovorio je ministarstvo gospodarstva.

– Jeste li na Vladi imali bilo koju sugestiju po pitanju zastupljenosti hrvatske strane u Nadzornom odboru i Upravi? – upitao je Koračević.

– Hrvatska strana ima četiri člana, a MOL pet. Mi smo trezveno i politički i ekonomski mudro postupili tako da nismo htjeli razvrgnuti ugovor već smo išli dalje. U skladu s tim, strateškog partnera smo poštovali. Kad su oni došli na 48 posto, a mi na 45, ovo je bilo neizbježno, ali smo se zaštitili nekim klauzulama o kojima sam već govorio. Ja mislim da je ugovor dobar, vi mislite da nije i to je vaše pravo – odgovorio je Sanader.

Koračević je potom rekao kako Vlada nema ona prava koja je imao MOL kao vlasnik 25 posto plus jedne dionice, poput operativnog vođenja.

– Logično, nije valjda MOL trebao imati operativno vođenje. I logično je da se mijenja situacija kad su dobili 48 posto dionica. Ali sve strateške odluke ne mogu se donijeti ako bilo koji član NO s hrvatske strane uloži veto. Time su hrvatski interesi i te kako dobro zaštićeni.

Koračevića je zanimalo postoji li ugovor putem kojeg se državi isplaćuje odšteta zbog očitog nesrazmjera vlasništva i upravljačkih prava?

– Ne slažem se da postoji taj nesrazmjer između vlasništva odnosno upravljačkih prava i visine dionica koje imamo – odgovorio je Sanader.

Na Koračevićevo pitanje na temelju čije stručne procjene je kupovano skladište Okoli, Sanader je odgovorio na temelju procjene savjetnika izabranog da vodi te poslove.

– Ako ste upoznati s tekstom aneksa koji je uvelike promijenio taj ugovor o plinskom biznisu, je li njime napravljena veća šteta nego incijalni ugovor? – upitao je Koračević.

– Ja o tom aneksu nemam pojma, i ne mogu reći je li ovakav ili onakav. Neka se objavi, pa ću onda reći – rekao je Sanader.

Ana Lovrin je pitala Sanadera jesu li članovi Vlade bili informirani od gubicima Ine, na što je Sanader rekao da nije siguran, no da nijedan član Vlade s integritetom nije mogao glasati o nečemu o čemu nije informiran. Sve drugo je dječji vrtić, dodao je Sanader. 

– Jeste li znali da je Polančec, kao što ga se tereti u slučaju Menadžer, u pregovorima oko upravljačke strukture Ine tražio pomoć Mola za sanaciju Podravke? – upitala je Lovrin. 

Sanader je odgovorio kratko – Ne.

SDP-ovca Josipa Leku zanimalo je je uzrok tome da se njegova nasljednica Kosor ne slaže s njim.

– Suzdržao bih se komentara – rekao je.

Sanader je demantirao da je njegov odlazak iz Vlade povezan s privatizacijom Ine. Ponovio je da je otišao jer nije bio spreman trgovati hrvatskim teritorijem.

– Neću vas pitati kako se osjećate vi, nego kako je osjeća rukovodstvo HDZ-a – na kraju je pitao Leko.

-Kako se osjeća rukovodstvo SDP-a – odbrusio je Sanader, dok su HDZ-ovci negodovali.

RAZVOJ DOGAĐAJA PRATITE NA PORTALU ZAGREBANCIJA.COM