Autor: Ivana Šimac 3/23/2012 14:22
Medijska samoregulacija predstavlja zajednički napor medijskih profesionalaca na uspostavljanju dobrovoljnih uređivačkih smjernica i poštovanju istih kroz proces učenja koji je dostupan javnosti. Samoregulacija ne znači cenzuru, pa čak ni samocenzuru, već se ona tiče uspostavljanja minimuma principa etičnosti, točnosti, odgovornosti i osobnih prava, moglo se čuti na međunarodnoj konferenciji Izazovi samoregulacije medija koja se održala u četvrtak u Novinarskom domu.
– Hrvatsko vijeće za medije osnovano je koncem prošle godine, sada je samo potrebna dobra promotivna aktivnost i početak rada. Polazimo sa željom za poboljšanjem medijske slike u Hrvatskoj. Opće je poznato da je javni televizijski servis loš, a da su ponajbolji hrvatski novinari nedovoljno dobro iskorišteni. Privatni interes ne smije zamijeniti ili stati na put javnom dobru – rekao je u svom uvodnom govoru Zdenko Duka, predsjednik Hrvatskog novinarskog društva.
Za prvu predsjednicu Vijeća za medije jednoglasno je izabrana Sanja Mikleušević Pavić, a za njezinog zamjenika Boris Trupčević. Veliku pomoć u osnivanju HVM-a je dala Zaklada Konrad Adenauer, a potporu mu je dalo i Ministarstvo kulture RH, Agencija za elektroničke medije i Hrvatska gospodarska komora. Cilj je uspostaviti čvrst odnos novinarske odgovornosti i medijske slobode.
– Tekovina svih demokratskih društava je znati se odnositi prema svojoj moći s odgovornošću. Mnogi i danas šute, što je jasan pokazatelj da nedostaje odgovornosti na svim razinama. Hrvatsko novinarstvo je odraz i presjek sazrijevanja društva od samostalnosti do danas. Konsenzus oko općih novinarskih vrijednosti je moguć – zaključila je prva predsjenica Hrvatskog vijeća za medije, Sanja Mikleušević Pavić.
Samoregulacija tako pomaže medijima da odgovore na legitimne pritužbe i isprave svoje greške, jer nitko nije nepogrešiv. Na temelju lažnog izvještavanja i netransparentnosti vlasništva medija koji temelje svoj rad na senzacionalizmu i, s tim u vezi, isključivo na profitu, čitava struka gubi na vjerodostojnosti i ugledu, istaknuto je na međunarosnoj konferenciji.
Mladim demokracijama poput naše, potreban je ovakav poticaj kako bismo još više osnažili društvo u borbi za temeljna prava svakoga pojedinca kao i promicanja važnosti javnog interesa te potiskivanje privatnih interesa na samo dno moralnih vrijednosti, zaključak je koji je donesen u Novinarskom domu.