Zagrebancija

Sa 14 spavala sa sto partnera zbog oklade razreda

Autor: Dijana Ivandić 11/28/2011 10:01

Pijani mladići od svega 16 godina i djevojke u prekratkim suknjama, našminkane potpuno neprimjereno za svoje godine, vrlo su česti prizor na ulicama Zagreba. Takve djevojke bez problema ulaze u bilo koji klub ne odajući svojim ponašanjem da im tamo zapravo i nije mjesto. Zreloga izgleda, ali vrlo često emotivno i psihički nezrele, čine sve kako bi dokazale okolini da su puno starije nego što to njihove osobne iskaznice govore.

Mladi nažalost, tvrde stručnjaci, danas počinju prerano izlaziti, samim time prerano odrastaju, a onda, kako bi dokazali da su odrasli, prerano ulaze u seksualne odnose ne shvaćajući kakve posljedice to donosi.

Učenici 8. razreda se kladili u što već broj seksualnih odnosa

Jedan od takvih primjera je i slučaj jedne zagrebačke osnovne škole čiji su učenici 8. razreda organizirali posve bizaran i poražavajući natječaj. Naime, ekipa još uvijek nezrele djece natjecala se u što većem broju seksualnih partnera. Kako navodi Gordana Buljan Flander, psihologinja i ravnateljica Klinike za zaštitu djece grada Zagreba, slučaj je preuzela kada je šteta već odavno bila počinjena.

– Sjećam se slučaja kada se cijeli jedan razred kladio oko broja seksualnih odnosa. Pobijedila je djevojčica koja je u mjesec dana imala sto seksualnih partnera. Poslali smo je na tretman kako bismo ju uvjerili u prave vrijednosti ponašanja – rekla nam je Buljan Flander. Dodala je kako je u više susreta s djevojkom radila na tome kako bi joj ukazala da se nije potrebno dokazivati na ovaj način i da se samopoštovanje ne mjeri brojem seksualnih partnera.

Ovo je samo jedan šokantan primjer u moru njih koji pokazuje kako se cjelokupno društvo tako afirmiralo. Dječaci misle da će biti popularniji ako su nasilni i ako jedni drugima zadaju što više ‘batina’, a djevojčice, kao što je vidljivo i iz primjera, ako imaju što više seksualnih odnosa.

Roditelji, društvo i mediji – glavni krivci

– Svaki današnji časopis prepun je nasilnih i seksualnih sadržaja pa se takve poruke nameću djeci. Djeci treba usaditi druge vrijednosti, neke druge heroje. Ona ne smiju težiti popularnosti kroz seksualnost i nasilje – dodala je Buljan Flander.

Ako polazimo od samog Obiteljskog zakona, roditelji imaju pravo i dužnost djetetu mlađem od šesnaest godina zabraniti noćne izlaske bez svoje pratnje. Osim što ga djeca ne poštivaju, zakon obilaze i roditelji.

O ozbiljnosti ovog problema među mladima, izjasnila nam se i Lana Peto Kujundžić, sutkinja za mladež Županijskog suda u Zagrebu, ističući kako je jedini razlog izlaska maloljetnih osoba poslije 23 sata neodgovornost roditelja.

– Policija često nailazi na maloljetnike u noćnim satima pa ih po dužnosti privedu u postaju i zovu roditelja. Međutim, ima roditelja koji ni tada ne žele odgovarati. Naravno, onda i za njih slijedi prekršajna prijava, ali žalosno je koliko je daleko ta (ne)odgovornost otišla – rekla nam je Peto Kujundžić.

Kako su istaknuli i naši stručnjaci, roditeljstvo je zakazalo, a ozbiljnost ovog problema iznimno je porasla. Buljan Flander smatra kako bi problem djelomično riješilo i uvođenje zdravstvenog odgoja u škole, gdje bi djeca naučila o poštivanju samoga sebe kao i drugog spola. Međutim, struka kazuje kako o tome odlučuje jedino politika.

 

Exit mobile version