Autor:: Tanja Molvarec 12/12/2011 15:10
Učenici osmih razreda Osnovne škole Trnsko skupili su se na radionici kojoj je glavni cilj da se mlade potakne i usmjeri na odgovorno ponašanje i prema sebi i prema drugim. S obzirom da se nasilje događa svugdje oko nas, a nažalost sve češće i u osnovnim i srednjim školama važno je da učenici shvate koliko su to neprihvatljivi oblici ponašanja. Radionice se provode u sklopu programa ‘Naše mjesto pod suncem’.
Te su se radionice provodile u prostorijama mjesne zajednice u naselju Trnsko, a osnovni cilj je bio omogućiti djeci provođenje slobodnog vremena na konstruktivan način gdje se, osim aktivnosti kreativnog izražavanja kroz igru, s djecom radilo i na usvajanju socijalnih vještina korisnih u svakodnevnom životu, otkrila nam je Dunja Pjević, organizatorica radionica.
– U našem je društvu često uvjerenje da je nasilje u partnerskim odnosima privatna stvar, ali posljedice nasilja u partnerskim odnosima predstavljaju ozbiljan društveni problem. Budući da je ovo razdoblje u kojem ulaze u veze, potrebno ih je poticati i usmjeravati na odgovorno ponašanje i prema sebi i prema drugima, što je izuzetno važno za razvoj zdrave veze, ali i za prevenciju rodno uvjetovanog nasilja u vezama – objasnila je Pjević.
Većina radionica je odrađena, ali u planu je još jedna sljedeći tjedan. Dojmovi s radionica su dobri jer su učenici reagirali pozitivno i vrlo zrelo, pokazali vrlo veliki interes za raspravu o ovoj temi, ali i izrazili želju za daljnjim raspravama o ovakvim životnim temama.
– Cilj radionica je osvijestiti utjecaj šireg društvenog konteksta na formiranje rodnih identiteta i uloga, prepoznati povezanost rodno uvjetovanog nasilja i stereotipnih rodnih uloga, informirati mlade o učestalosti, uzrocima i posljedicama nasilja u vezama i osposobiti ih za prepoznavanje nasilja, razviti mehanizme suočavanja s nasiljem u vezama, utjecati na promjenu stavova koji podržavaju nasilje, te razviti i unaprijediti vještine potrebne za ostvarivanje kvalitetne veze – kazala je Pjević, te dodala da tijekom dosada provedenih radionica nije bilo učenika koji su rekli da su doživjeli bilo koji oblik zlostavljanja, ali se raspravljalo se o problemu ‘zezanja’, što u određenim uvjetima može biti oblik verbalnog zlostavljanja. Pjević je objasnila i kako izgleda pojedina radionica.
– Učenicima se pročitaju određene tvrdnje o kojima se raspravlja, kao naprimjer da su male djevojčice nježne, a dječaci čvrsti, te se time potiče i osvještava razlika roda i spola, te izvlače papiriće na kojima piše određena izjava o nasilju i moći u vezama, primjerice da su muškarci ti koji moraju raditi i izdržavati vlastitu obitelj. Ima i tvrdnji da su mladići koji plaču slabići, o čemu se također raspravlja. Na kraju radionice učenici dobiju letak s određenim smjernicama za ponašanje u vezama, o kojem prije završetka radionice također imaju mogućnost raspravljati – kazala je Pjević.
U sklopu programa se provode i savjetovanja za roditelje
– Uloga roditelja u prevenciji nasilja među mladima, pa i nasilja u vezama, je svakako značajna. Budući da djeca i mladi uče promatranjem, jednako tako usvajaju i oblike ponašanja kojima su izložena u obitelji, pa je prema tome vrlo važno da u obitelji imaju pozitivne primjere. Individualno savjetovanje za roditelje je aktivnost koja se nudi u okviru ovog programa i kojom se roditeljima želi pružiti pomoć i podrška u jačanju kompetencija u području uspješnog roditeljstva. Savjetovanje traje sat vremena, a poželjno je sudjelovanje oba roditelja, no nije uvjet – kazala je Pjević.
Cilj savjetovanja je zajednički s roditeljima pronaći najbolji način za podržavanje njihovog djeteta u rastu i razvoju te podržati razvoj zdravih odnosa u obitelji. Dobrodošli su roditelji iz cijelog Novog Zagreba.
Udruga ‘Živim u Trnskom’ uz potporu Gradskog ureda za socijalnu zaštitu i osobe s invaliditetom Grada Zagreba, u suradnji s Udrugom ‘Codim’ i OŠ Trnsko provodi program ‘Naše mjesto pod suncem’.