Autor: Alen Ostojić 9/9/2014 13:02
Povodom početka nove školske godine PU zagrebačka dala je priopćenje u kojem ističe da je na području grada Zagreba u prvih osam mjeseci 2014. u prometu na cestama poginulo jedno dijete i to dječak u 9. godini života. Dječak je žrtva vozača koji je upravljao pod utjecajem alkohola (3,43 promila) za vrijeme izrečene zaštitne mjere zabrane upravljanja motornim vozilom.
Ukupno je ozlijeđeno 142 djece, od kojih 17 teško, a 125 lakše. Od ukupno 17 teško ozlijeđene djece, dvoje su nastradali kao vozači, dvoje kao putnici i 13 kao pješaci. Od ukupno 125 lakše ozlijeđene djece, 8 djece je nastradalo kao vozači, 84 kao putnici i 33 kao pješaci.
Sigurnost djece (i ostalih pješaka) na ruti putovanja od stana do škole i natrag, ne ovisi samo o ponašanju djece i ostalih sudionika u prometu, poput vozača motornih vozila i biciklista.
Među bitnim preduvjetima sigurnosti ističu se dostatne pješačke staze i obilježeni cestovni prijelazi, prohodni nogostupi, sigurna tramvajska i autobusna stajališta, prometna signalizacija i rasvjeta uz ceste, naročito u blizini vrtića i škola. Bitan preduvjet je i edukacija djece o prometnoj kulturi i opasnostima koje im prijete u prometu.
Istovremeno, roditelji imaju pravo znati sve o (ne)izgrađenoj i (ne)dostatnoj prometnoj infrastrukturi koja utječe na (ne)sigurnost njihove djece.
Ove godine Grad Zagreb u daljnji razvoj prometne infrastrukture investirati će 25.000.000,00 kuna. Aktivnosti koje gradonačelnik Milan Bandić i nadležna gradska upravna tijela po tom pitanju čine, snažno podržavam.
Kako bi smo učinili korak bliže budućnosti u kojoj djeca ne bi bila žrtve prometnih nesreća, gradonačelniku predlažem:
1. Izradu digitalne karte prometne sigurnosti oko svih škola i dječjih vrtića, u zoni od 500 metara od ulaznih vrata škole i dječjeg vrtića. Digitalna karta sadržavala bi podatke o mreži (ne)postojećih kolnika i nogostupa ‘ležećih policajaca’, komunalnoj rasvjeti, prometnih znakova, semafora, pješačkih prijelaza i (ne)uređenog prirodnog okoliša. Važan sadržaj bili bi svi prometni prekršaji koji su se dogodili u posljednjih pet godina. Digitalna karta bila bi postavljena na službenoj web stranici Grada Zagreba.
2. Sačiniti analizu izgrađenosti prometne infrastrukture oko škola i vrtića. Na temelju analize izgrađenosti prometne infrastrukture i statističkih podataka o prometnim nesrećama u zoni 500, odredilo bi se 10 prioritetnih škola i dječjih vrtića kod kojih je potrebno provesti kratkoročne i dugoročne mjere za poboljšanje infrastrukture prometne sigurnosti.
3. Odrediti prioritete i krenuti u aktivniju izgradnju primjerenih odnosno sigurnih autobusnih i tramvajskih stajališta. Ovdje ne mogu a da se ne osvrnem na moje za sada uzaludne pokušaje iz prošlog i sadašnjeg mandata gradskog zastupnika, da se na autobusnoj liniji 101, koja vozi Britanski Trg – Gornje Prekrižje, izgrade sigurna autobusna stajališta. Stajališta koja se sada nalaze na samom kolniku uz ogradu Predsjedničkih dvora kao i na samom okretištu Gornje Prekrižje, sve su samo ne stajališta kakva propisuje Odluka o prijevozu putnika u javnom prometu. Na žalost, takvih stajališta kao i onih tramvajskih (npr. Miramarska, Zvonimirova preko puta Vinceka i dr.), nedopustivo je velik broj.
4. Osnivanje Zaklade za sigurnost cestovnog prometa u Gradu Zagrebu. Postojanje sličnih zaklada u svjetskim metropolama usmjereno je ka animiranju poslovne zajednice da se uključi u izgradnju prometne infrastrukture a sve s ciljem osmišljavanja kampanja podizanja svijesti javnosti o značaju prometne kulture i ostvarivanja politike 0 poginulih i 0 ozlijeđenih u prometnim nesrećama.
5. Izgradnja poligona-centra za sigurnost djece u prometu, u kojem bi se djeca kroz praksu i igru educirala o prometnoj sigurnosti i pravilima sudjelovanja u prometu. Pada mi na pamet da se jedan poligon nalazi u zatvorenom prostoru Policijske akademije u Gornjoj Dubravi. Zašto ne bi mogli pronaći zajednički interes s Ministarstvom unutarnjih poslova Republike Hrvatske i postojeći poligon dodatno uredili i opremili kao centar za sigurnost djece u prometu?
Navedenim mjerama djecu ćemo potaknuti na kretanja i aktivno korištenje slobodnog vremena. Uvjeren sam da bi istovremeno mogli ostvariti cilj UN-a i Nacionalnog programa sigurnosti cestovnog prometa RH – smanjenje broja poginulih u prometu za 50 posto do 2020. godine, a u konačnici i 0 poginulih i 0 ozlijeđenih u prometu na cestama Grada Zagreba.