Autor:: Maja Komljenović 7/6/2010 12:54
Na sjednici Odbora za poljodjelstvo, šumarstvo i vodoprivredu zastupnici su suzdržanim stavom pokazali da jesu za rebalans, ali da se s nekim njegovim točkama ne mogu složiti.
Na danas održanom sastanku tog odbora uvodno izlaganje je održala Marija Čikeš iz Gradskog ureda za financije. Čikeš je ukratko iznijela prijedlog rebalansa proračuna koji je, kako je navela, u ovim recesijskim uvjetima naprosto nužan.
Navodeći stavke kojima se prihod umanjuje i one u koje se misli malo ulagati, razvidno je postalo da se težište stavlja na gradske objekte i uređenje grada, dok će se najviše rezati na školstvu, mjesnoj samoupravi i već dugo spornom javnom prijevozu – ZET-u. Također, što se konkretnog Ureda tiče, planiraju se smanjiti plaće, materijalni troškovi i izrada strategije poljoprivrede.
Proračun se mijenja na najosjetljivijim dijelovima kao što su školstvo i javni prijevoz
– Ovo je prvi put da se javno priznaje gubitak u gradskom proračunu i to od čak 500 milijuna kuna prošle godine. Mislim da se ovim rebalansom situacija neće bitnije promjeniti, naprotiv, mislim da nam prijete još veći gubici. Podsjećam da je Grad dužan ZET-u, Holdingu, posebno Zagrebačkim cestama, što ni ne ulazi u ovaj zbroj od oko 500 milijuna kuna. Jedno je pitanje promjene, drugo pitanje trošenja proračuna, a s njim se očito nerazumno raspolaže – rezolutan je Špicer.
– Moramo paziti i na socijalu, a ne samo na potencijalno isplativa ulaganja.
I njega, kao i Špicera, muči što se proračun mijenja upravo na najosjetljivijim dijelovima kao što su školstvo i javni prijevoz. Također, razvidno je da se mjesnoj samoupravi ovim rebalansom još više ‘vežu ruke’. U gradu vlada opće nezadovoljstvo radom mjesnih samouprava, a razlog njihove neefikasnosti najviše leži u suženoj količini financija kojima one raspolažu i zbog koje često ne mogu udovoljiti ni najbanalnijim zahvatima građana.
Zastupnici Jozo Radoš i Darko Vuletić pozdravili su prijedlog za rebalansom koji u ovakvim uvjetima smatraju neminovnim. Međutim, da se prijedlog možda mogao i malo pažljivije sastaviti zastupnici su pokazali glasovanjem – svi su se izjasnili kao suzdržani. Time su pokazali da se treba pažljivije odlučiti na kojim će se stavkama rezati, a to nikako ne bi smjelo prelomiti se preko leđa najosjetljivijih društvenih djelatnosti.